29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:33
Bayır Karaburun RES'lerini meclise taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Karaburun yarımadasına kurulan ve kurulmak istenen rüzgar enerji santralleri konusunda meclis araştırması istedi.

Mordoğan-Karaburun arasındaki bölgede mevcut RES kapasitesinin artrırılması için geçtiğimiz günlerde yapılmak isteden ÇED bilgilendirme toplantısına katılan ve buradaki yeni kurulama karşı çıkan köylülerin yanında yeralan Milletvekili Tacettin Bayır TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi. Yeni santrallerinin kurulması ve kapasite artırımlarının gerçekleşmesi durumunda yörenin geçim kaynağı olan tarım arazileri, orman alanları, özel mülkiyet ve hayvancılığın büyük sıkıntı yaşayacağını, yarımadadaki balık ve su ürünleri üretim çiftlik projelerinin uygulamaya geçmesiyle birlikte kıyı şeridi ve deniz yaşamı inanılmaz derecede tahribata uğrayacağını hatırlatan Bayır geri dönüşü olmayan tahribatların önüne geçmek ve çözüm yollarının belirlenmesi “Meclis Araştırılması" istedi.

Bayır, TBMM Başkanlığına sunduğu Araştırma Önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Karaburun Yarımadası, 1. derece doğal SİT alanlarıyla Türkiye'nin 305 Önemli Doğa Alanı'ndan biridir. Zengin ekosistemiyle önemli bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Yarımada, uluslararası sınıflandırmalarda nesli tükenmekte olan kategorisinde yer alan türler de dahil olmak üzere nadir bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Karaburun yarımadasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği ÇED kararlarıyla, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığının ve EPDK'nın üretim lisansı uygulamalarıyla dünya mirasları ve ülke değerleri yok edilerek insanlık suçu işlenmektedir. Karaburun'da karasal alanının yüzde 80'ine yakını RES sahası olarak tahsis edilmiştir. 530.000 m² deniz alanı da balık çiftliği kurulmak üzere çeşitli, firmalara kiralanmıştır. Yarımada'da RES'lere tahsis edilmeyen tek bölge yüzde 13'lük alana yayılan kıyı Egesinin kıyıdan en hızlı yükselen Akdağ/Bozdağ kütlesidir. Bu alan hariç tutulduğunda Yarımadanın neredeyse tamamının RES'lere tahsis edildiği görülmektedir. İnanılır gibi değil ama firmaların proje sahaları arasındaki mesafe 150-300 m.'dir. EPDK tarafından 6 firmaya verilen üretim lisanları ile 81 türbin kurulumu Temmuz 2015 itibariyle tamamlanmıştır. Toplam türbin sayısı ise şimdilik 236'dır. Bu hassas coğrafya tümüyle enerji üretim sahasına dönüştürülmek istenmektedir. Yarımada'nın değerli doğal bitki örtüsü, koruma altındaki türler ve yaban hayatı ölümcül bir tehdit altındadır. Yerel halkın memleketlerinde yaşama hakkı ellerinden alınıyor. Tüm köyleri 400-500 m yakına kadar kuşatan, 150-200 m yakınında kurulması planlanan türbinlerin gürültü, titreşim ve gölgeleme etkisiyle sağlıklı yaşam hakkı hiçe sayılıyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.