07 Mayıs 2015 Perşembe 15:25
Bakan Zeybekci Emd Üyeleriyle Buluştu
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kişisel görüşünün seçim barajının sıfır olması olduğunu belirterek, “HDP barajı aşmayacak görünüyor.

Aşmaması durumunda Türkiye yeni bir değişime girer. Türkiye’nin büyük bir fırsatı yakama imkanı ortaya çıkar. Eğer bu fırsatı değerlendirirse, her türlü fırsatı yakalar. Bu HDP barajı geçmediği içini değil, milletvekili rakamını yakalandığı için olur “dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir’de Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Genel ekonomik değerlendirmelerde bulunan Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin 12 yıllık geçmişine bakacak olursak, son iki üç yıllık geçmişine bakacak olursak, 2014 yılında dünya ekonomik otoriterlerinin eleştirilerini düzeltti. Türkiye’nin finansal ve mali yapısı dünya standartlarının üzerine kavuştu. Bankalarının sermaye yeterlilik oranları yüzde 16’lara ulaştı. Son 10 yıllık dönemde sağladığı en önemli başarılardan birisi kamu maliyesindeki kamu borçlanmasındaki başarısıdır. Dünyanın dikkatini çeken başarıdır. Bunları üst üste koyduğumuzda Türkiye artık ekonomik genel yapı olarak farklı bir boyuta geçmek zorunda, raya geçmek zorunda. Türkiye’nin artık Mevlana’nın dediği gibi yeni şeyler söylemesi lazım. Türkiye’nin tüm alanlarda artık göçmesi lazım, bir yerden bir yere varması lazım. Olduğu yerde donmaması lazım. Ak Parti hükümetlerinin reformist yaklaşımlarla 25 ayrı kategoride bin 200 civarındaki eylem planlarıyla Türkiye’nin yeniden yapılandırılması başarması lazım. Hedefimizi 2023 ulaşalım. Türkiye bunları her alanda başkalarının kontrol ettiği dünyalarda yaptı. Sermayeyi başkalarının kontrol ettiği, tasarımların patentler başkalarının kontrol ettiği alanlarda tamamen fasoncu bir anlayışla bu destansı başarıyı sağladı. ARGE’nin milli gelirden aldığı pay yüzde yarımdan aldığı pay yüzde 1’e geldi. AB’de bunun ortalaması 2.5, Japonya’nın yüzde 3’ün üzerinde olduğu ortada. Burada yapmamız gereken büyük boşluk var. Bunları doldurmaktır. AK Parti hükümetlerinden önce eğitimin süresi ortalama 4 yıldı, bu 7.4 yıla çıkartıldı. Rakiplerimize baktığımız zaman Kore’de 11.8 yıl, AB ülkelerinde 12 yıl. Yememizden içmemizden keserek, bunu artırmaya devam etmemiz lazım. O zaman başka lige çıkar. Yapmamız gerekenler biran önce, eksikleri boşlukları dolduracak adımları atmamız lazım. Önce Türkiye diyeceği tartışmaları açmalı siyasi tartışmaları bir yana bırakmalı milli politikalar belirlemeli. Bu tek kanatla olmaz. Tek kanatla uçulmaz. Bizim toplumsal biçmeyle STK ile ticari sosyal kültürel alandaki STK’larla belirli alanlarla yoğunlaşmasıyla siyaseti zorlamasıyla siyasetin de bu alanları mecbur hissetmesiyle olur” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DEVLET POLİTİKASI OLMALI”
Türkiye’nin bir devlet politikasının olmadığını bunun olması gerektiğini ifade eden Bakan Nihat Zeybekci, “Bizim bir devlet politikamız yok. Bunun oluşması için 25 ayrı sektörde yapılan planının içinde bunlar var. Petro kimya ile devlete politikasının her şeyin üzerinde tartışılması lazım. Ulaştırma politikasının tartışılması lazım. Bilim sanayi teknoloji ili ilgili devlet politikasının olması lazım. Örneklerine bakacak olursak Almanya ve Kore’de örneği vardır. Milli politikalarımız hedeflerimiz olmalı. Siyasetle ilgili gelişmeler reel sektörden gelen birisi olarak üzülerek seyrediyorum. üzülerek görüyorum ki projeler tartışılmıyor. İnşaat demirinde, dünyanın en büyük üreticisiyiz. En büyük hurda ithalatçısıyız buna dayanarak. metalurjide bir devlet politikamız yok. Türkiye olarak destansı başarı yazdık ama fasoncu olarak, fason üretim yapan bir ülke olarak yaptık. Bu ülkeyi bu hale fason anlayıştaki bir siyasetle başardık siyasette de artık politikalarımızı ölçülerimizi doğrularımızı yeniden gözden geçirmemizin zamanı” dedi.

“SEÇİM BARAJI SIFIR OLMALI”
Seçimleri önemli bulduğunu ve barajında yüzde sıfır olması gerektiğini anlatan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: “Bu seçimleri önemli buluyorum. Muhtemelen Türkiye’nin önüne tarihi bir fırsat gelecek. Partimin genel görüşü budur, arkadaşlarımızın kimisi farı görüşlerde yüzde 3 olsun diyenler vara ama ben seçim barajı, sıfır olsun diyorum. Ama sağlam bir yapı kurularak sıfır olsun. En kılcal damarlarına kadar siyasi irade kendini temsil imkanı bulsun. siyasi değişimini de yapmalı. Bu seçimlerle Türkiye’nin önüne tarihi bir fırsat gelecek. Siyasi ekonomik kültürel tüm reformları yapabilecek güçte bir parlamento ortaya çıkacak diye tahmin ediyorum. Böyle güçte parlamento ortaya çıkıp da reformlar yapılabilirse Türkiye çok hızlı bir değişimi baş döndürücü bazı sıkıntıları bazı baş dönmeleri yaşanabilir.”

“PİYASALAR SEÇİMLERİ SEVMİYOR”

Nisan ayı enflasyon oranının beklentinin üzerinde çıkmasına da değinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şöyle devam etti: “Nisan ayı beklentilerin üzerinde. Beklentilerimizi tarımın nisan ayında negatif katkısının bu şekilde olmayacağı yönündeydi. Piyasalar seçimleri sevmiyor. Bir yıl içinde 3 defa yaparsanız hiç sevmiyor. Ekonomiyle alakası olmayan Türkiye’yle alakası olmayan genel dünyadaki dalgalanmalar Türkiye’de olumsuzluk olarak yorumlamaya yatkın bir beklenti var. Böyle yapan dilek ve temenniler grubu var. Ekstra spekülasyon manipülasyon olunca enflasyonla ilgili Nisan ayının geleneksel iklimsel tarihi etkisinin üzerinde etkisi oldu. Bizim yıllık enflasyon hedeflerimiz yüzde 5,5’dan 6,8 olarak revize edildi bu acele edilen bir revizyondu. Kurdan kaynaklanan ithal maliyetleri yükseltmesiyle enflasyona katkısını koyarsak bunların hepsinin geçici olduğunu düşünüyorum. Yakın bir gelecekte öngörülmeye başlamasıyla piyasalar artık erken rahatlamayı görmeye başlayacağız. İthalatta pariteden kaynaklanan ham madde fiyatının aşağı gitmesi 38 - 40 milyar dolar aşağı gitti. İstisnasız tüm dünyada olduğu gibi dış ticaret dengeleri bir kademe altta oluşacak. Ama Türkiye’nin bir kademe altta olurken pozitif biçimde olacak. Nisanda ihracat yüzde 15 düştü. Ukrayna, Rusya ihracatımız düştü. Önümüzdeki hafta Türkiye başka boyuta da geçiyor. Salı günü uzun bir çalışmanın 1,5 yıla varan çalışmanın semerelerini alıyoruz. Gümrük birliği anlaşması egemen bir ülkenin imzalaması gereken bir anlaşmadır. Tek taraflı asimetrik yapıya sahip. Karar alma mekanizmalarında yoksunuz alınan tüm kararlara otomatik olarak kapılarını açıyorsunuz. Gümrük Birliği kapsamında serbest olan ürünler AB’de serbest şekilde dolaşamıyor. Bazı gruplarda gümrük birliği dışında kalmışsınız. Salı günü istediğimiz her şeyi 4 alanda almış olarak müzakerelere başlıyoruz. 2016’nın sonuna varmadan önce pozitif bir sonuçla elde edeceğimize inanıyorum.”

“PATATESTE DE İTHALAT İZNİ ÇIKABİLİR”
Gıda kontrol komitesi kurulduğunu ve bununu günübirlik olarak piyasayı yakından takip ettiğini söyleyen Nihat Zeybekci, “Tarımda bir liranın altında olan bir ürünün pazarda 5 - 6 lira olması kabul edilebilir değil. Sembolik olarak enflasyonla ilgili, sivri biberi enflasyonun sorumlusu olmaktan kurtarmayı düşünüyoruz. Kuru fasulyede de geçen yıl artış olmuştu. Halbuki üretim tüketimden fazla. Tarım bakanlığıyla görüşüp ithalat izni verdik. Düzenlediğimiz anda kuru fasulye fiyatlarında aşağı yönlü hareket başladı. O izni kullanmadan ithalat yapmadan fiyatları düşürdük. Başka ürünlerde patateste de aynı vaka söz konusu. Üreticiden bir liranın altında alınıyor, pazarda 5 lirayı gören bir patates. Yakın komşu ülkelere baktığınız zaman KKTC’de farklı bir fiyat var. Buna müsaade etmeyeceğiz. İlgili bakanlıklar istişare ederek Türkiye’de tüketicinin bir anlık spekülasyonla manipülatif kötü niyetli yaklaşıma müsaade etmeyeceğiz. Hal yasasının pozitif etkisi olması lazım. Artık bir ay sonunda enflasyon sonucunu beklemeden harekete geçeceğiz. Müdahale edeceğiz. İnteraktif olacağız.”

“HDP BARAJI AŞMAYACAK GÖRÜNÜYOR”

HDP’nin barajı aşıp aşamayacağıyla ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Nihat Zeybekci, “HDP barajı aştığı zaman iktidar değişikliği olmuyor, hükümetle ilgili bir şey olmuyor. Milletvekili sayısında farklılıklar oluşuyor. Bence aşamaması durumunda Türkiye büyük bir yeni bir değişime gelir, büyük bir fırsatı yakalama ortaya çıkardı. Bunu AK Parti’li olarak söylemiyorum. Bu sistemde mevcut sistemde millet tepkisini ortaya koyduğunda, güçlü iktidarlar ortaya koyuyor. ANAP, Adalet Partisi, AK Parti olarak kendisini gösteriyor. Hiç güçlü muhalefet yaratmadı, hemen arkasında iki puan gerisinde muhalefet yaratmıyor. Türkiye’nin HDP’nin illa barajı aşmasında bunu milletin menfaati demiyorum. Şu anki çekilen resimde barajı aşmayacak görünüyor. Bu böyle olduğunda Türkiye büyük bir fırsatı uzlaşma metniyle gelecek nesillere Türkiye yeniden siyaseti, devleti özgürlükleri yeniden dizayn etmeli. Türkiye farklı bir noktaya gelir eğer bu fırsatı değerlendirirse, her türlü fırsatı yakalar. Bu HDP barajı geçmediği içini değil, milletvekili rakamını yakalandığı için olur. Benim baraj konusundaki görüşüm belli, sıfır baraj olur. Ancak yüzde 9 oy almış partinin dışarıda kalmasını kim sempatik, doğru karşılayabilir” dedi.

Ekonomik Bakanı Nihat Zeybekci, açıklamalarının ardından gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.