24 Mart 2015 Salı 22:07
AYKUT YENİCE: “PARTİ İÇİNDE YER ALAN PARALELCİLERİ TEMİZLEYECEĞİZ"
 İzmir İl Başkanlığı’nda temayül yoklamasında, anahtar liste hazırladığı söylenen Aykut Yenice basın toplantısı ile açıklamalarda bulundu.

Liste hazırlamadığını belirten Yenice; “Bu haberler servis edilmiştir. Ben Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Lokantacılar Odası Başkanıyım. Kendi başkan olduğum odaya, kendi yönetimime yanlış anlaşılır diye oy kullandırtmadım. Lokantacılar Odası, Türkiye’nin en büyük 13 odasından biridir. Öyle olsa kendi odama oy kullandırtırdım. Birileri ismimim yazılı olduğu anahtar listeleri burada dağıtmıştır. Ben aday bile değilim. Milletvekilliği için başvurmadım. Zaten federasyon ve oda başkanı olduğum için kanunen şubat ayında istifam etmem gerekirdi adaylık için. İzmir’de 150 Trilyonluk yolsuzluk dosyasını açtım. Bu yolsuzluğun baş aktörü CHP İzmir milletvekilidir. Ben bunun savaşını verirken içimizden birileri bana destek vermek yerine bu CHP’li arkadaşlara gitmiş, basın önünde pozlar vermiştir. Daha sonra basın danışmanı benimle hiç alakası olmayan, bilgim dahilinde olmayan, temayülden sonra gördüğüm bu listelerin görüntülerini servis etmiştir AK Partinin seçimlerde en büyük kozu ve CHP’nin baş belası olacak bu yolsuzluk dosyalarından rahatsız olan İzmir’de CHP ve paralel yapı ile el ele veren içimizdeki uzantılar bu oyunu kurmuşlardır” dedi.

NE OLMUŞTU..?
Ak Parti İzmir İl Başkanlığı, dün (pazartesi) günü 15 sandık kurarak, İzmir'deki STK'ların ve yönetim kurulu üyelerine "Kimler milletvekili olsun?" diye sordu. Özellikle esnaf teşkilatı ve hemşehri derneklerinin yoğun katılım gösterdiği temayülde sandıklar kapatıldıktan sonra bir internet sitesine, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Aykut Yenice'nin seçim sırasında aralarında kendi adının da bulunduğu birinci ve ikinci bölge için ayrı hazırlanmış iki anahtar listeyi dağıttığı yönündeki kulis haberi düştü. Habere göre Yenice'nin hazırladığı öne sürülen listede, Birinci bölgede Bülent Tercan, Ömer Sertbaş, Ali Arifoğlu, Nükhet Hotar, Ali Aşlık, Yıldırım Ulupınar, Hamide Gital, İlknur Denizli, Mahmut Atilla Kaya, Nazmi Kalyoncu, Necip Nasır, Reşat Konukcu, Rıfat Sait. İkinci bölgede ise Aydın Şengül, Raşit Ürper, Hamza Dağ, İlhan Kaya, Kerem Ali Sürekli, Nesrin Ulema, Rahmi Taştan, Tansu Kaya, Abdullah Tekbaş, Müjde Çelik, Aykut Yenice, Ayşe Neşe Edebali ve İbrahim Dönertaş yer aldı.“HİZMET ETMEYE GELDİM, LİSTE YAPMAYA DEĞİL”
O gün odasına yüzlerce insanın girip çıktığını ifade eden Yenice, “AK Parti mensubu olmaktan onur duyuyorum. Beni bu göreve getiren İl Başkanımız Sayın Bülent Delican’a da müteşekkirim. Dün partimizde hepinizin bildiği gibi STK’larla demokrasinin beşiği İzmir’de 8 bin STK temsilcisiyle bir demokrasi şöleni yaşadık. Bu kadar katılım beklemiyorduk. Partimizin fiziki yapısı gereği bu aşırı izdihamın sıkıntılarını gördük. Oy kullananlardan özür diliyoruz. Ama oylarını adil ve demokratik bir şekilde kullanmalarına vesile olduk. Ben 12 yıldır Türk Esnaf Sanatkârlar Teşkilatı içerisinde oda başkanlığı yaptım. Şu anda da Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevimin dışında Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanlığı ve İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanlığı görevlerini yürütmekteyim. Bütün bu makamlara seçimle geldim.. STK ve STK’cılığın ne olduğunu il yönetiminde en iyi bilenlerden biriyim. Bu nedenle önce atama daha sonra seçimle bu göreve getirildim. Dün STK temsilcileri adeta yüzlerce, binlerce insan bu demokrasi şölenine benimle eşlik etti. Yüzlerce insan odama girdi, çay içtiler. Bazı arkadaşlarımızın veya adaylarımızın iddia ettikleri gibi üzerinde adımın, el yazımın olmadığı iki tane kağıt parçası, bir tek kanıt olarak üzerinde ismim yazan bu belgeler, Aykut Yenice’nin listesi denildi. AK Parti’ye hizmet etmeye geldim, liste yapmaya değil. Bu yanlış ve yanlı haber için son derece üzgünüm” diye konuştu.

SALAHADDİN HÜNÜ'NÜN ODAMA GELMESİNİ KİMSE FARKLI YERE ÇEKMESİN
Halkla İlişkiler Başkanı olduğu için odasının kapısının herkesin bildiği gibi her gelene açık olduğunu söyleyen Yenice; “ Halkla İlişkiler odası benim odam değil, AK Parti’nin odasıdır. Benim şahsi odam değildir. O gün buraya binlerce STK temsilcisi ve oda başkanı geldi. İzmir’de bir marka olan İzmir’in en meşhur lokantacısı Çorbacı İsmet Ustanın oğlu Federasyon Başkanı Aykut Yenice’yim ben. Hem bu kimliğimden, hem halkla ilişkiler başkanı olmamdan dolayı benim odamda, partideki diğer odalar gibi ana baba günü oldu. Bu gördüğünüz katta 8 bin kişi vardı. İnsanlar koridorlarda izdiham oluşturdu. Boş buldukları odalara yer darlığından girdiler. Bunlardan biride İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salahaddin Hünü'dür. Onu bile laf etmişler. Ayıptır. Bu insan Mehmet Ali Susam ve Zekeriya Mutlu dolayısıyla CHP’nin arka bahçesi hale gelen esnaf teşkilatında AK Parti’nin arkasında kapı gibi duran bir esnaf lideridir. İzmir esnafının duayenidir. 80 yaşındadır. Bir ayağı engellidir, şeker hastasıdır. Ne yapacaktım. Kapıda ayakta mı bekletseydim. Odama aldım. Ayrıca koltuğumda oturttum. Giderken aşağıya arabasına kadar uğurladım. Yaşına, esnaf teşkilatına hizmetlerine ve tecrübesine hürmetim vardır. Her gördüğümde elini öperim. Bunu başka noktaya çekmek aymazlıktır” dedi.

KENDİ YÖNETİMİME OY KULLANDIRTMADIM
İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın ‘tarafsızlık’ istediğini açıklamasından sonra, kendi yönetim kurulu arkadaşlarını bile davet etmediğini söyleyen Yenice, “Partimizin bu kadar canını dişine taktığı bir süreçte, İzmir’de son derece başarılı yapılan bir demokrasi şölenine içimizdeki İrlandalılar ya da paralelcilerin yaptıklarını kabul etmiyorum Yoğun bir siyasi çalkantıdan geçtiğimiz bir dönemde bunları içimizdeki İrlandalılar ve paralelciler yaptı sanırım. Oysa ben kendi yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımı bile oy kullanmaya getirtmedim. Benim yönetim kurulumdan birinin ismi çıksın değil AK Parti'yi, Türkiye'yi terk etmeye hazırım. Ben büyüklerimizin yanında dünkü AK Partili'yim. Ama Genel Başkan yardımcımız Nükhet Hotar'ın ismini bile liste yapıp koyacak kadar büyüdüysem ben başka bir şey söylemiyorum. Onun ismini yazdı demek ayıptır. Bütün bu iddiaların asıl sebebi temayül değil fincancı katırlarını ürkütmemdir. İzmir esnaf teşkilatının içinde geçmiş dönemde yaşanmış yolsuzluk mücadelesinde acaba bir parmak mı var diyorum? Ucu CHP’ye dokunan İzmir’deki yolsuzluğun ipliğini pazara çıkarma noktasında hakkımda farklı bir işlem mi yapılıyor diye aklımdan geçiriyorum. İplik pazara çıkmıştır. Yenice'yi kimse durduramayacaktır. Ben yanlış yapmadım arkadaşlarımın demokratik haklarına haram karıştırmadım."DÜN BURADA BİR ÇOK LİSTE YAKALADIM

STK’larda kararların ortak alındığını, bu nedenle bazı yöneticilerin liste hazırlamış olacağını vurgulayan Yenice, “Bu listede ismi çıkmadı diye birilerinin sesi mi çıktı acaba? Bir STK yöneticisinin kendi hitap ettiği kitleye bir takım insanların ismini yazdırmasından doğal ne hak olabilir? Dün burada bir çok liste yakaladım. Bu listelerin hazırlanması siyasetin doğasında var. Her aday değerlidir ama bazı aday adayları şansını denemiş. Ama ben kesinlikle isim yazdırtmadım. Liste hazırlamadım. STK’ların kendine göre bir duruşu vardır. Kooperatif üyelerine dağıtmış oldukları bu listeyi, dağıtmış olabilirler. Ben bu listeyi yapmış olsam, kendi oda başkanı arkadaşlarımı getiririm. Ben kendi yönetimime oy kullandırtmadım. Daha ne diyeyim. Oy kullananların listesi burada. Açın bakın. STK’larda genelde ortak kararlar alınır. En çok adı geçen milletvekili aday adaylarından biri de bendim. Ben Türkiye’nin 150 bin üyesi olan STK’sından, 3 kere sandıktan çıkmış bir insanım. Bu parti, bu görevi bu yüzden bana verdi. Herkesin adı çıkabilirdi. Bu iddiayı ortaya atanların belgeleriyle ortaya koymasını istiyorum. 12-14 yıllık oda başkanlığım sürecinde böyle saçma iki kağıtla çıkıp da ‘AK Parti’nin kaderini değiştiriyor’ noktasında konuşulmasını, içimizdeki İrlandalılar veyahut bu partiyi yıpratmaya çalışan paralelcilerin oyunu olarak görüyorum” ifadelerini kullandı. Sözlerine devam eden Yenice; ben temayül günü bu koridorlarda koşturuyor, organizasyonla ilgili çalışmalar yapıyordum. Oda benim odam olmaktan çıkmış, herkes girip çıkıyordu. Bu tabiidir. Bizimde yanlışımız oldu. Bu kadar katılım beklemiyorduk. İzdiham oldu. O esnada birileri bir takım listeleri partide de, odamda da başka yerde de dağıtmış olabilir. O günkü izdihamda bunu takip etmem mümkün olmadı.” dedi.

100 MİLYARLIK HEDİYEYİ AÇIKLAMIŞKEN

Yenice, CHP İzmir Millletvekili Mehmet Ali Susam’la ilgili bir takım açıklamalardan sonra böyle bir şey yaşanmasını ilginç bulduğunu söyledi. Yenice, “ Esnaf teşkilatının lideri olarak, parlamentoda dokunulmazlık zırhı altında birileri ve birilerinin yaptığı mücadelede bir parmak mı var bilmiyorum CHP tarafından hakkımda farklı bir işlem mi yapılıyor diye düşünmeden edemiyorum. 100 milyarlık hediye açıklamışken daha fazlasını da açıklayacakken, kendimi ifade etmek durumunda kaldım. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, savcılığın 150 trilyonluk yolsuzluk soruşturmasında beraber adı geçtiği Bursa’da pazarda seyyar satıcılık yapan birine teşekkür için neden 100 Bin TL verdi. Bir milletvekili teşekkür için neden 100 Bin TL gibi büyük bir meblağı birine gönderir. İplikleri pazara çıkmıştır.Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den aday olduğu bir dönemde ben bunları soruyorum. Sonra milletvekili aday adayı bile değilken,dosya vermemişken, benim adımın da yazılı olduğu liste benim anahtar listem diye parti içinde dağıtılıyor.Ben aday değilim ki kimden oy isteyeyim. Bu operasyon düşündürücüdür. Sosyal medyada ağza alınmayacak ifadeler yazılması çok üzücü. Basın mensuplarına bu belgeler atıldıktan hemen sonra aynı şahıs dikkate almayın diye tekrar yazdı bu adam kimdir? Kime hizmet ediyor? Bu kişiyi de tanımam etmem” dedi.

Son Güncelleme: 24.03.2015 23:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.