İzmir Haberleri

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin hazırladığı URGE projesi tanıtıldı!

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü URGE projesi kapsamında toplantı düzenledi. Toplantıda, Kuru Meyve Uluslararası Rekabeti Geliştirme (URGE) projesi ve projenin amaçları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, URGE projelerinin ihracatçı firmaların uluslararası düzeyde rekabetçiliğin geliştirilmesine yönelik sunulan kapsamlı bir program olduğunu söyledi. Proje kapsamında 2.5 milyon TL’ye kadar desteğin sadece sektörel eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine yönelik sağlandığını söyleyen Celep, “Bu kapsamda URGE projesi ortağı olan firmaların kurumsal yapılarının geliştirilmesi yönünde ihtiyaç duydukları ortak ve bireysel eğitimlerin gerçekleştirilmesi söz konusu olabilmektedir” dedi.

Celep sözlerine, “Dış desteğe, üçüncü bir gözün bakış açısına ihtiyacınız var. İşte biz tam da bu nedenle URGE projemiz kapsamında yaklaşık 8 ay sürecek olan Yalın Üretim Teknikleri Danışmanlık Faaliyeti başlığı ile yaklaşık 600 bin TL bütçeli bir çalışmayı bugün itibarı ile başlatıyoruz” diyerek devam etti.

18 ORTAK FİRMA 

Celep, proje tamamlandıktan sonra da şirketlerin yalın uygulamaları kendi imkanları ve kaynakları ile devam ettirilebilmesini ve uluslararası pazarlardaki yerleri ve karlılığın artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Celep, sözlerini şöyle bitirdi:

“Bu projeye ortak olan 18 firmamızın proje boyunca yapacakları geliştirmeler, maliyet azaltıcı önlemler ve gireceğimiz yeni pazar ve müşterilerle birlikte 1.3 milyar dolar düzeyindeki kuru meyve ihracatımıza ilave katkılar yapacaklarına can-ı gönülden inanıyoruz. Bugün ilk adımını attığımız projemizin kapsamının geliştirilerek sektör değer zincirinin tüm alanlarında işbirliklerine taşıyacağına olan inancımı paylaşarak, böyle bir imkanı sağladıkları için Ticaret Bakanlığımıza, projeye ortak olan üye firmalarımıza yönetim kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ediyorum.”

Toplantının sonunda kuru meyve ihracatı istatistikleri paylaşıldı. 2019/2020 sezonunda çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda verimin oldukça iyi düzeyde olmasının altı çizildi. Kuru üzümde 305 bin ton, kuru kayısıda 90 bin ton, kuru incirde ise 89 bin ton rekolte tahmin edildiği belirtildi.

21 Aralık 2019 itibarıyla 2019/20 sezonu ihracat rakamlarının geçen yıl ile karşılaştırıldığında çekirdeksiz kuru üzümde; 100 bin 410 ton ile miktarda yüzde 7 azalış, 210 milyon dolar ile değerde yüzde 4 artış, kuru kayısıda; 47 bin 55 ton ile miktarda hemen hemen aynı düzeyde ve 122 milyon dolar ile değerde yüzde 1 artış, kuru incirde; 31 bin 270 ton ile miktarda yüzde 16 ve 118 milyon dolar ile değerde yüzde 6 artış görüldüğü belirtildi. 2019 yılının ilk 11 aylık döneminde geçen yıla göre miktar bazında yüzde 5’lik azalmayla 446 bin ton ürüne karşılık değer bazında yüzde 3’lük artışla 1 milyar 296 milyon dolara ulaştığının görüldüğü, yıl sonunda ihracatın 1 milyar 450 milyon doları aşmasını ve geçen yıla göre yüzde 7 oranında artış kaydedilmesinin beklendiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı