29.10.2019, 17:17

Ege Haber’i yönetmek!

Tecrübe elbette herşey, ama tecrübenin yetmediği, içinde bilimden, fazilete, kısacası “insana dair” herşeyin olduğu bir “haber portalı”nı yönetme fikri ve bu fikir oluşurken alınacak büyük sorumluluğun, omuzlarımdaki ağırlığını hissediyor olmak. Olmak ya da olmamak, William Shakespeare’in ünlü cümlesi günümüzdeki anlamını halen koruyor. En azından benim için. “Önce insan” felsefesinden yola çıkarak, okuyucularımıza ne vereceğimizi ve karşılığında alacağımız eleştirileri, günümüz medya dünyasının işleyen çarklarını da hesaba katarak kolları sıvadığımızı söyleyebilirim.

Haber merkezinden işe başladık elbette. Geçmişte yaptığımız hataları yapmamak üzere, Ercan Pala ve benzeri habercilerden kesinlikle uzak durarak, İletişim fakültesi mezunu, Gazetecilik bölümünden mezun olmuş genç ve dinamik bir kadro ile işe başladık. Önümüze gelen haber başlıklarını değerlendirirken, geleneksel haberci gözüyle değerlendirip, güncel algoritmalara uygun uyarlamalar yaparak sunuma başladık.

Ama birşeyler eksik ya da içinde sanki tuzu suyu olmayan, yavan, tüketime hazır fırından çıkmış ekmek misali, çabucak tükenen birer birer geçiştirilen haberler uçuşmaya başladı. Adını sanını duymadığım haber sitelerinin içi bomboş haberlerini okudukça, şaşkınlığım daha da artmadı değil. Haberin başlığına aldanıp, içine girdiğinizde, son satırı okuyup haberi bitirdiğinizde “ben ne okudum” diye, herkes gibi kan beynime sıçradı elbette. Biz böyle olmamalıydık!

İşte buradan yola çıkarak, aşağıdaki tanımlamaları, dünyanın en büyük gazetelerinin haber portallarından kendimizce değişiklikler yaparak, deyim yerindeyse uyarlayarak “görev” edindik.

Görevimiz basit: Tüm gün gerçekleri arıyoruz. Doğru iki tane olmaz! Doğru tek’dir. Bulduğumuz doğruyu okuyucularımıza anlatır ve onların “dünyayı” daha iyi anlamalarına yardımcı oluruz. Bu misyon, her okuyucunun hayatını daha zengin ve daha doyurucu, tüm toplumu daha güçlü ve daha adil yapma gücüne sahip olduğuna olan inancımıza dayanıyor.

Ege Haber olarak, misyonumuz ve değerlerimiz her gün yaptığımız işi yönlendirecek diyoruz. Okuyucularımızın ruhuyla hareket edeceğiz ve dolayısıyla okuyucularımıza ve topluma hizmet ediyoruz, gazeteciliğimizin ve işimizin devamlılığını sağlıyoruz. Sağlıklı ve canlı bir Ege kültürünü destekliyoruz.

DEĞERLERİMİZ

Bağımsızlık
Yeni yayın hayatına başladığımız gün yani bugün 29 Ekim 2019, Cumhuriyetin 96. Kuruluş yıldönümünde, Cumhuriyet değerleri ve Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızla, saygımızla ve sevgimizle birlikte, O'nun ilkelerini benimsemiş, doğrularını, doğru kabul etmiş bir Ege Haber olacağız. “Hiç bir partiye, mezhebe veya çıkarlara bakılmaksızın, her haberi tarafsız, korkmadan veya lehine vermeden” sözünü veriyoruz.

Bu taahhüt bugün de, yarın da geçerliliğini koruyacak. Açıkçası, gerçekler bizi nereye götürürse, biz de sonuna kadar bu gerçeklerin peşinden gitmeye “söz” verdik.


Bütünlük
Okuyucularımızın güveni esastır. Bu güveni her gün tüm çalışanlarımızın eylemleri ve yargılamaları ile yeniliyoruz. Gazeteciliğimizde, iş yerimizde ve kamuda.

Merak
Açık fikirli sorgulama, misyonumuzun merkezinde yer almaktadır. Tüm
çalışmalarımızda sürekli soru sormaya, farklı bakış açıları aramaya ve
daha iyi haberler yapmanın yollarını aramaya inanıyoruz.

Saygı
Ege Haber okuyucularının, geniş ve çeşitli bir dünyayı anlamalarına yardımcı oluyoruz. Bunu tam ve adil bir şekilde yapmak için konularımıza, okuyucularımıza ve birbirimize empati ve saygıyla davranıyoruz.

İş birliği
Habercilik anlayışımızı tam olarak yansıtabilmek ve misyonumuzu yerine getirebilmek için gerek iş ortaklarımızdan gerek çalışanlarımızdan gerekse ülkenin her yerindeki insanlardan yaratıcılık ve uzmanlık alıyoruz. Birlikte çalıştığımız ve birbirimize destek olduğumuzda elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza inanıyoruz.

Mükemmellik
Yaptığımız her şeyde standardı belirlemeyi amaçlıyoruz. Mükemmellik arayışı farklı biçimler alır, ancak her bağlamda en iyisini sunmak için “çok” çalışıyoruz.

Ege Haber’de 3 farklı yayın kurulu bulunmaktadır. Her yayın kurulu 4 kişiden oluşmaktadır. Yayın kurullarına, Genel Yayın Yönetmeni başkanlık eder ve alınan kararları uygular.

Siz okuyucularımızın, değerli yorumlarını, önerilerini ve desteklerini her zaman bekliyoruz. 

Saygılarımızla

Yorumlar (1)
Meral Güler 1 hafta önce
Tebrik ediyorum, bu misyon ve vizyonda ilelebet yolunuzda başarılar diliyorum sayın yayın yönetmenim.