Sanat Tarihçisi ve Fotoğraf Sanatçısı Nizami Çubuk Esintiler adlı köşesi ile Ege Haber'de!

Nizami Çubuk hocamızla uzun yıllar birlikte çalışmıştık uzun yıllar önce. Birbirinden özel gezi ve araştırma yazılarıyla, okuyuculardan tam not alan, uluslararası ödül almış fotoğraflarıyla, kadrajın gücünü bilip, bunu her daim paylaşan, Sanat Tarihinden arkeolojiye, doğa'dan, şehire, tam bir görsel şölen ve arşivlik yazılarıyla, Ege Haber'de çok özellikli bir köşe yazarımız daha oldu. Değerli hocamıza Ege Haber ailesine hoş geldin diyoruz.

EGE HABER 17.11.2019, 12:36 17.11.2019, 19:57
Sanat Tarihçisi ve Fotoğraf Sanatçısı Nizami Çubuk Esintiler adlı köşesi ile Ege Haber'de!

NİZAMİ ÇUBUK KİMDİR?

Biyografisi;

Denizli’de doğdu.
1976 yılında Isparta Gönen İlk Öğretmen Okulunu bitirdi.
Bir süre sınıf öğretmenliği yaptı.
1980’de Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünden mezun oldu.
Liselerde Sanat Tarihi öğretmeni olarak çalıştı.

2002 yılında PAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Klasik Arkeoloji ana bilim dalında yüksek lisans yaptı.
“Hierapolis Tiyatro Kabartmaları” adlı yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.
TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) üyesidir.
Başta, National Geographic 2009 doğa kategorisi Türkiye Birinciliği olmak üzere ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarından sergileme, mansiyon ve derecelerden oluşan çok sayıda belge ve ödül aldı. 2014 yılında FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) tarafından verilen AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Sanatçısı) ünvanını aldı. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Ön Lisans bölümünü bitirdi. Denizli Güzel Sanatlar Lisesinde yönetici olarak çalıştı.
Türkiye’deki Güzel Sanatlar Liselerinin katıldığı ulusal ve uluslararası birçok sanatsal projede yöneticilik yaptı. Yerel ve ulusal düzeyde yayın yapan dergilerde alanıyla ilgili yazılar yazdı. Ulusal ve yerel TV kanallarında programlara katıldı, belgesel çekimlerine danışmanlık yaptı. Yerel bir TV kanalında “Sanatın Dili Olsa” programını hazırlayarak sundu. PAÜ tarafından düzenlenen biri uluslararası ikisi ulusal düzeyde olmak üzere toplam üç sempozyuma katılarak bildiri sundu.

yılında emekli oldu.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

ncubuk@msn.com

www.nizamicubuk.com

www.arkeosanat.com

Yorumlar (0)