Başbakan Binali Yıldırım'dan Ege Adaları Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu'nda konuşuyor. Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun bügün gündeme getirdiği 18 Ege Adaları konusunda "Orada niye işgal altındaki 18 adadan söz etmedin." sözlerine açıklama yaptı.

EGE HABER 11.12.2017, 20:58
Başbakan Binali Yıldırım'dan Ege Adaları Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bugün Meclisteki konuşmasında; Sayın Cumhurbaşkanı Yunanistan’a gitti dostluk ilişkilerinin gelişmesinde yarar vardır. Orada Lozan tartışma konusu yapıldı. Lozan’ı tartışmaya açmak için önce üniversite diplomanı bana göster. Benim sınırlarımı gidersin nasıl başka bir ülkede tartışma malzemesi yaparsın? Orada niye işgal altındaki 18 adadan söz etmedin. Demişti. Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi. 

Başbakan Yıldırım; Yunanistan, soydaşlarımızın hakları Lozan'da net olarak belirlenmesine rağmen bunları uygulamaktan kaçınıyor. Ege Adaları ile ilgili ilk anlaşmazlık, Kardak kriziyle ortaya çıkmıştır. Lozan'da aidiyeti tespit edilmemiş itilaflı bir konudur. dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

RIZA SARRAF DAVASI

 ABD'de devam eden bir dava var, Amerikan menfaatlerine zarar verdiğine dair. Bu dava hukuki dayanaktan yoksun siyasi bir davadır. Davadan 24 saat canlı yayın yapılıyor. FETÖ'cüler orada kendilerini seferber etmişler. Bu dava FETÖ terör örgütünün ABD yargısını kullanarak yapmaya çalıştığı bir iştir. 17-25 Aralık darbe girişiminde konuşulan şeylerdir, yeni ortaya çıkan hiçbir şey yoktur.

AB İLİŞKİLERİ

Dış politikada önemli bir konu Türkiye-AB ilişkileridir, tam üyelik stratejik hedef olmaya devam ediyor. 18 Mart 2016 tarihindeki anlaşmanın hususlarının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Kıbrıs meselesi artık AB üyeliğini tıkayan bir konu olmaktan çıkarılmalıdır.

ORTADOĞU

Halep'te ilan edilmesini sağladığımız ateşkesin ülkeye yayılması için süreci başlattık. DEAŞ ve PKK örgütleri Irak ve Suriye'nin ulusal güvenliğini tehdit ediyor. Türkiye olarak baştan beri Katar ile bölge ülkeleri arasındaki ihtilafın çözülmesi için aktif rol oynadık.

MYANMAR

Myanmar'da dünyayı harekete geçiren de insani yardımları ilk ulaştıran da Türkiye olmuştur.

SÜLEYMAN ŞAH SAYGI KARAKOLU

Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun yeri Türkiye'nin mülküdür, kısa süreli burası boşaltılmıştır, daha sonra aynı yerinde faaliyete geçecektir.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelede en etkin yıl oldu. Terör örgütü ağır darbe almıştır. Varlığını sınır ötesine taşımaya çalışmaktadır.

EKONOMİK BÜYÜME

 2017 Türkiye için kazanımlarla dolu bir yıl oldu. Türkiye büyüdü, bize 'kaybedeksiniz' diyenler bir kez daha kaybetti, milli irade kazandı.

EGE ADALARI

Yunanistan, soydaşlarımızın hakları Lozan'da net olarak belirlenmesine rağmen bunları uygulamaktan kaçınıyor. Ege Adaları ile ilgili ilk anlaşmazlık, Kardak kriziyle ortaya çıkmıştır. Lozan'da aidiyeti tespit edilmemiş itilaflı bir konudur. dedi.

Yorumlar (0)