DepremlerEge HaberleriMuğla HaberleriYerel

Ege Denizi’ndeki depremlerin ardından flaş açıklama: 6.5’i aşması durumunda tsunami tehlikesi var!

Ege Denizi’nde Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında meydana gelen çok sayıda depremin ardından İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir önemli açıklamalarda bulundu. Sözbilir tarafından yapılan açıklamalarda,” 6.5’i aşması durumunda ise tsunami yaratma tehlikeleri var.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de son zamanlarda Ege Denizi’nde çok sayıda deprem gerçekleşti. Muğla Datça’da gerçekleşen depremler vatandaşların endişelenmesine neden olurken Prof. Dr. Önemli açıklamalarda bulundu. Muğla Datça’da birçoğu 4 büyüklüğünde 400’ü aşkın artçı deprem gerçekleşen depremler hakkında değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Sözbilir, “İstanbul ve İzmir ile bu depremlerin bir bağlantısı yok. Bölgede kendi içinde tekil fay dediğimiz, çok sayıda fay var. Bunlar ne yapabilir, yanındaki fayı tetikleyebilir. Buradan İzmir’deki fayı tetikleme olasılığı yok. İzmir ve İstanbul için bir tehlike oluşturmuyor” açıklamasında bulundu.

Datça taraflarında tsunami tehlikesi oluşabilir

5 olan depremlerin birden çok olmasının ilginç olduğunu ifade eden Sözbilir, “Ana şok sınıfına giren bu depremler, 1’den çok gerçekleşti. 3 ve 4 büyüklüğünde çok sayıda deprem meydana geldi. Bu tür birbirine yakın büyüklükteki depremlerin olduğu zamanlarda daha çok ‘volkanik kökenden mi kaynaklandığı’ konusunda bir soru işareti oluşuyor. Dolayısıyla bölgeye baktığımız zaman volkanları görüyoruz. Bu volkanlara baktığımız zaman Datça’dan Yunanistan’a doğru bir yay şeklinde uzanıyor. Bölgede çok sayıda volkanik ada bulunuyor. Bunlar tarihsel dönemlerde çok defa püskürüp insanlar için can ve mal kaybına yol açmış. Ayrıca bölgede çok sayıda fay da bulunuyor. Bunlar da geçmişte deprem üretmiş faylar. Bölgedeki bazı fayların kırıldığını görüyoruz. Öteki faylar 6.5’i aşan depremler üretebiliyor. Bu fayların bu boyutta deprem üretmesi durumunda Güney kıyılarımız özellikle Datça taraflarında tsunami tehlikesi oluşabilir” ifadelerini kullandı.