İzmir Haberleri

Ege Bölgesinde belediyelerde çalışan sözleşmeli personeller dikkat! Son tarih 31 Aralık

İzmir, Kütahya, Muğla, Denizli, Afyonkarahisar, Aydın, Manisa ve Uşak’ta belediyelerde çalışan sözleşmeli personeller dikkat… 31 Aralık’a kadar yeni bir düzenleme yapılmazsa binlerce personel işten çıkarılacak.

MHP’Lİ BAKİ ŞİMŞEK KONUŞTU
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’a seslendi. Türkiye genelinde binlerce personelin işten çıkarılacağını açıklayan MHP’li Baki Şimşek, kamudaki sözleşmeli personellerin tamamının kadroya geçmesini istediğini de belirtti.

SÖZLEŞMELERİ YENİLENMEZSE ÇIKARILACAKLAR
Türkiye genelinde binlerce personelin işten çıkarılacağını belirten Şimşek, “Sayın Bakanım, tabii, gönlümüz kamudaki sözleşmeli personellerin tamamının kadroya geçmesini istiyor ama özellikle belediyelerde çalışan yaklaşık 18 bin personel her yıl belediye meclisi kararıyla sözleşmeleri yenilenmediği takdirde işlerinden çıkartılacak.” ifadelerini kullandı.

“KADRO HAKKI YOK”
Ayrıca 31 Aralık tarihine kadar eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni bir düzenleme yapmazsa belediyelerde çalışan 18 bin personel, belediye başkanının ya da belediye meclisinin alacağı tek bir kararla kapının önüne konulabileceğini açıklayan Şimşek şunları söyledi:

“Bununla ilgili Bakanlığın… Artık önümüzde çok uzun bir zaman kalmadı, günlerdir konuşuyoruz ama maalesef bir mesafe alamadık. Sağlıkta, Millî Eğitimde, diğer kurumlarda çalışanlar, herhangi bir yüz kızartıcı suç olmadıktan sonra görevlerine devam edebiliyorlar ama belediyedekilerin mecburen her yıl meclis kararıyla sürelerinin uzatılması gerekiyor. Yani 2013 yılında bu hak verilmiş, 2013 yılından bu tarafa belediyelere alınan hiçbir sözleşmeli personelin kadro hakkı yok. Bunun bir defalığına torba yasaya konulacak ilave bir maddeyle çözülmesini istiyorlar.”

Bir cevap yazın