Afyonkarahisar haberleriAydın HaberleriDenizli HaberleriGündem

Ege Bölgesi dikkat: Yasak başladı! İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Afyon…

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Afyon, Uşak, Kütahya ve diğer illerde 17 günlük sokağa çıkma yasağı başladı. 81 il genelinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan başlayarak 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek.

TAM KAPANMADA NERELER AÇIK, NERELER KAPALI?

Bu süreçte herkes nerelerin açık, nerelerin kapalı olduğunu, yasaklardan kimlerin muaf olduğunu merak ediyor. İşte genelgede yer alan tüm bilgiler, İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşların merak edilen sorularına yanıtları ve Bakan Soylu’nun yeni uygulamaya ilişkin yaptığı açıklama…

BAKKAL, MARKET, MANAV, KASAP, KURUYEMİŞÇİ VE TATLICILAR

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.

Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.