Ekonomi

Ege Bölgesi dikkat: Devlet tanesini 5 liradan satın alıyor!

Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Balon Balığı (Lagocephalus sceleratus) avcılığı destekleme kapsamına alındı. Bu kapsamda balon balon balığı kuyruğu getirene devlet tane başına 5 TL ödeme yapıyor. Balon balığı desteklerine başvurular ise Akdeniz ve Ege denizine kıyısı olan Tarım ve Orman İl/ilçe müdürlüklerine yapılabiliyor. İşte destek ödemesi hakkında detaylar…

Balıkçılık işi yapan ve ek gelir kazanmak isteyen pek çok kişinin bilmesi gereken bir ödeme yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı balon balığı kuyruğu getiren balıkçılara tane başına 5 TL olmak üzere ödeme yapıyor. Zehirlenmelere ve ölümlere neden olan balon balığı destek başvurularından faydalanmak isteyenlerin ise Akdeniz ve Ege denizine kıyısı olan Tarım ve Orman İl/ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

2021 yılında tüm balon balıklarını kapsaması için çalışmalara başlandı

2 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ’de destekleme kapsamında olan balon balığının Lagocephalus sceleratus türü olduğu belirtildi. Diğer balon balığı türleri için avcılık yasak olup bu türlere ait olan kuyrukların getirilmesi durumunda destekleme ödemesi yapılmayacağı açıklandı. Balon balığı için bakanlık 8-31 Aralık 2020 arasında alım yaptı. Bakanlık 2021 yılında da tüm balon balığı türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara başlandığını açıkladı. Ancak 2021 balon balığı alım tarihine ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.