Eğitim

EBA TV ve uzaktan eğitim ile ilgili önemli açıklama!

Milyonlarca öğrenciliyi ilgilendiren açıklama Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, “EBA İzleme Değerlendirme Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de veli, öğrenci ve öğretmenlerin yüzde 52,9’unun EBA‘yı “yeterli” ve yüzde 28,5’inin “çok yeterli” bulduğu, yüzde 18,6’sının ise yeterli görmüyor.

Corona virüsü salgını Türkiye’de eğitim sistemini etkiledi. Bulaş riskinin düşmesi için uzaktan eğitime geçildi. Bu kapsamda yapılan bir araştırmanın sonuçları ise Bakan Selçuk tarafından açıklandı. Yapılan araştırmaya ülke genelinde 12 ildeki lise öğrencileri, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri ile öğrenci velilerinin de aralarında yer aldığı 1400 kişi katıldı.

“EBA İzleme ve Değerlendirme Araştırması” sonuçlarını paylaşan Bakan Selçuk’un bilgilendirmelerine göre, Bakanlığın hazırladığı soru içeriklerinden faydalanan öğretmenlerin yüzde 98,9’u ve öğrencilerin yüzde 99,1’i içerikleri faydalı buluyor. Dijital eğitim sürecinde EBA’da sunulan içeriklerin yeterli bulunma oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarak yüzde 83,3’e yükseldi.

Yüzde 52,9 EBA’yı yeterli buluyor

Uzaktan eğitime geçişin yapıldığı 2020 ile bu yılın verilerinin de karşılaştırıldığı araştırmada veli, öğrenci ve öğretmenlerin yüzde

Milyonlarca öğrenciliyi ilgilendiren açıklama Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk,  “EBA İzleme Değerlendirme Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de veli, öğrenci ve öğretmenlerin yüzde 52,9’unun EBA’yı “yeterli” ve yüzde 28,5’inin “çok yeterli” bulduğu, yüzde 18,6’sının ise yeterli görmüyor.

Corona virüsü salgını Türkiye’de eğitim sistemini etkiledi. Bulaş riskinin düşmesi için uzaktan eğitime geçildi. Bu kapsamda yapılan bir araştırmanın sonuçları ise Bakan Selçuk tarafından açıklandı. Yapılan araştırmaya  ülke genelinde 12 ildeki lise öğrencileri, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri ile öğrenci velilerinin  de aralarında yer aldığı 1400 kişi katıldı.

“EBA İzleme ve Değerlendirme Araştırması” sonuçlarını paylaşan Bakan Selçuk’un bilgilendirmelerine göre, Bakanlığın hazırladığı soru içeriklerinden faydalanan öğretmenlerin yüzde 98,9’u ve öğrencilerin yüzde 99,1’i içerikleri faydalı buluyor. Dijital eğitim sürecinde EBA’da sunulan içeriklerin yeterli bulunma oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarak yüzde 83,3’e yükseldi.

Öğrencilerin verilen ödevleri yapması artış gösterdi

Öğrencilerin TRT EBA TV videolarını “daha ilgi çekici” bulması bir önceki yıla göre yüzde 44,5 artarak yüzde 93,5’e, velilerin TRT EBA’da yayınlanan ders anlatım videolarını daha anlaşılır bulması ise bir önceki yıla göre yüzde 41,4 artarak 95,4’e ulaştı.

Öğrencilerin verilen ödevleri yapması bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak yüzde 95’e, canlı ders sonrası konuları tekrar etmesi yüzde 14,6 artarak yüzde 93,6’ya, öğretmenlerin yüz yüze eğitimin alternatifi olarak dijital eğitimi görmesi yüzde 74,6 artarak yüzde 89,6’ya ve öğretmenlerin yüz yüze eğitimi desteklemesi yüzde 38,5 artarak yüzde 76,5’e yükseldi.