Eğer PPC ile yeni yeni ilgilenmeye ve çalışmaya başladıysanız, öğrenmeniz gereken ilk şeylerin başında online satış yapan bir firma için en önemli ölçü birimlerinden birisinin ROAS olduğudur.

ROAS nedir?

ROAS ölçümü, bir e-ticaret firmasının PPC harcamaları sonucunda performans değerlendirmesi yaparken kullanacağı ölçütlerin başında gelir.. ROAS, yaptığınız reklam harcamaları sonucunda ne kadarlık bir kazanç elde ettiğinizi hesaplamanıza olanak kılar.

ROI (yatırım dönüşümü) size genel resmi verirken, ROAS her pazarlama kanalı için özel bir performans ölçümlemesi sağlar. ROAS sayesinde, en verimli kanalları analiz ederek, bu veriler ışığında gerekli iyileştirmeleri ve bütçe dağılımını sağlayabilirsiniz. Özellikle AdWords’de ROAS’ı kampanya, reklam grubu ve hatta anahtar kelime bazında bile uygulayıp, çok ince optimizasyonlar yapmak, karlılık düzeyini arttırmak mümkün.

ROAS Hesaplaması:

(gelir–maliyet ) / maliyet

Burada önemli olan hangi ROAS iyidir sorusunun cevabı fakat bu müşteri özelinde (karjı marjı ve diğer harcamaları da dikkate alarak) çok büyük değişkenlik gösterebilir, o yüzden şu ROAS hedef olmalı ya da iyidir diye standart bir değer getiremeyiz, bütün veriler ele alınarak müşteri özelinde bu hedefin tespit edilmesi gereklidir.

ROAS’ın Google’da Kurulumu:

AdWords içinde gelir sayılarını görmek için dönüşüm değeri (“conversion value”)terimine aşina olmaya ihtiyacınız vardır. Dönüşüm değeri her dönüşümden gelen gelirdir ve web sitesi üzerine yerleştiriceğiniz dönüşüm takip kodu ile ölçümlenebilir.

Eğer her dönüşüm sonucu aynı gelir miktarındaysa, değer eşleştirmesi için kod içerisine dönüşüm değerini ekleyebilirsiniz. Bu sabit bir dönüşüm değeridir. Mesela, eğer her satın alma 25TL ise dönüşüm değeri her işlem için 25’e eşit olacaktır.

Var Google_conversion_value=25;

Google içerisinde dönüşüm kodunu oluştururken bu sabit değeri geçerli kılacak şekilde dönüşüm kodunu üretme ya da daha sonradan bu değeri değiştirme şansınız var. Eski kodu iptal edip yeni bir değer ile yeni bir kod üretmeyi de tercih edebilirsiniz.

Ancak satın almaya bağlı olarak, her dönüşüm farklı miktarda bir gelir ile sonuçlanıyorsa dönüşüm için dinamik bir takip koduna ihtiyacınız olacaktır. Bu değişiklik Google panelinden otomatik olarak gerçekleştirilemez bu konuda İT ekibinizden destek almanız gerekir.

if (<%= totalValue %>) { var google_conversion_value = <%= totalValue %>; }

Toplam sepet tutarı ile birlikte, nakliye ve vergi bedellerini de eklemek ya da hariç tutmak isteyebilirsiniz. BURAYA tıklayarak daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

ROAS Kullanımı

Öncelikle firmanızı, sattığınız ürünleri, bu ürünlerin kar marjlarını çok iyi biliyor olmanız gerekir. Örneğin bir küllük ile bir laptop satmanın aynı kazancı sağlamayacağı açıktır. Bu yüzden ROAS kullanarak, kazançlı olmanız için ne kadar hacmin gerekli olduğuna, zamanın ve harcamaların nereye odaklanması gerektiğine sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Pratikte şöyle düşünebilirsiniz, ROAS değerleriniz bir reklam grubu ya da bir keyword için çok iyiyse, mevcut reklam grubu ya da anahtar kelime tarafından bir dönüşüm daha sağlamak için daha fazla harcama yapabileceğiniz kararını ROAS sayesinde alabilirsiniz. CPA hedeflerinin çok da doğru bir ölçüt olmadığı gerçeği burada karşımıza çıkıyor, bir E-ticaret sitesi için öncelikli ölçüt ROAS, kazanç olmalıdır.

Bazı ürünlerin satın alma döngüsü çok daha uzun olabilir. (cep telefonu, beyaz eşya vb.) Kullanıcılar bu tür ürünleri satın almadan önce çok fazla araştırma ve tıklama gerçekleştiriyor olabilir. Bunu search funnel analizi ile tespit edebilirsiniz. Bu gibi ürünler için harcalamalarınız yüksek ve dolayısıylaROAS‘ınız düşük görülebilir bu yüzden harcamalarınızı hemen kesmek yerine satın alma döngüsünü iyi analiz etmeniz gerekir.

“Click asisted conv. value” değerini de mutlaka dikkate alıp ona göre hamle yapmalısınız. Satın alma döngüsünün uzunluğundan dolayı yapmış olduğunuz harcama sandığınızdan daha yüksek bir gelir sağlamış olabilir.

Senior Digital Marketing Supervisor - n11.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.