Ekonomi

e-haciz Dönemi Milyonlarca Mağduru Beraberinde getirdi: 3.3 Milyon Kişiye Haciz Şoku

Türkiye genelinde sosyal güvenlik kurumu ile vergi daireleri “e-haciz” ya da diğer adıyla “e-kısıt” uygulaması ile vatandaşların banka hesaplarını “bloke” ediyorlar. Hazine Maliye Bakanlığından alınan bilgiye göre, vergi yapılandırması yapan 2 milyon 879 bin 562 mükellef bir yıl için de 2 taksit ödeyemedi. Çalışma Bakanlığından alınan bilgiye göre, SGK borcunu yapılandıran ancak 2 taksit ödeyemeyen 792 bin 350 mükellef hakkını kaybetti.

Milli Eğitim Bakanlığından alınan bilgiye göre ise, Kredi Yurtlar Kurumundan (KYK) kredi alan ancak borç taksitlerini ödeyemeyen yaklaşık 217 bin 216 kişi bulunuyor. Bu durumda toplamda 3 milyon 889 bin 128 kişinin banka hesaplarına Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi daireleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından “bloke” konulmuş durumda.

Bazı bankalar Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerinin yaptığı bu uygulamaları hesap sahiplerine SMS ya da mail göndererek duyuruyorlar. Bazı bankalar ise hesap sahiplerine hiç bilgi göndermiyorlar. Vergi daireleri de hesaplarını bloke ettikleri vatandaşlara hiçbir mesaj göndererek bilgi vermiyorlar. Banka hesapları bloke edilen vatandaşlar, bankamatiklerden ya da şubelerden para çekme işlemleri veya havale, EFT gibi bankacılık işlemlerini cep telefonlarından ya da internet bankacılığından yapmaya çalıştıklarında hesaplarını kullanamıyorlar

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, bu konuda TBMM‘ye araştırma önergesi verdi. Koncuk, “Vergi yapılandırması yapan 2 milyon 879 bin 562 mükellef ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na prim borcu bulunan 792 bin 350 kişinin banka hesaplarına, bir yıl içinde 2 taksit ödeyemedikleri için, e-haciz konuldu. Hesapları bloke ediliyor” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk ‘’Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde vergi daireleri vergi yapılandırması yapan 2 milyon 879 bin 562 mükellef ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da “792 bin 350” prim borcu bulunan bir yıl içinde 2 taksit ödeyemediği için vatandaşlarımızın banka hesapları “e-haciz” ya da diğer adıyla “e-kısıt” uygulaması ile “bloke” ediliyor” dedi.

Böyle giderse bu ekonomik koşullarda iflaslar artar

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın temmuz ayı sonunda yaptığı açıklamada, vergi ve prim borçlarına ilişkin yapılandırma talepleri olduğuna dikkat çekilerek ‘Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir’ şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Koncuk, o dönemde yapılandırmaya yeşil ışık yakıldığına dikkat çekti.

Koncuk, “30 Eylül’de yapılan Yeni Ekonomi Programı (YEP) sunumundan sonra mükellefin bütün bankalardaki hesaplarına haciz gönderildi” diye konuştu. Koncuk, ödeme zorluğu çeken ve zor durumda olan mükellef ve prim borcu olan vatandaşların banka hesaplarındaki ‘e-haciz’ ya da diğer adıyla ‘e-kısıt’ konulmasıyla birlikte iflasların artacağını da sözlerine ekledi.

Koncuk, mağdurlara bankaların müşteri hizmetlerinin de bilgi vermediğin söyledi.

Karşılıksız çek ve protestolu senetlerde rekor artış var

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken,  “Ağustos ayı itibarıyla son 2 yılda karşılıksız çek tutarında yüzde 75, protestolu senetlerin tutarında ise yüzde 72 artış var. Esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engel olan kara liste sorununun çözülmesi, piyasalarda nakit sıkıntısını da çözecek ve rahatlatacaktır” dedi. Çekini ödeyemeyen esnafın hapis cezası ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Palandöken, bu sorunun da bir an önce çözülmesini istedi. Palandöken, “Çek Kanunu yeniden düzenlenmelidir” dedi. Türkiye Bankalar Birliği’nin raporları incelendiğinde ortaya çıkan tablonun üzücü olduğunu belirten Palandöken, “Krediye ulaşmadaki zorluk çek ve senetlere ilgiyi artırdı” dedi.

E-HACİZ NASIL KALDIRILIR?

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce bu süreci durdurmak  için size bildirilen 7 günlük süre içinde ödeme yapabilir ya da borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Eğer banka hesabınızdaki mal varlığınıza haciz geldiyse banka ile anlaşarak taksitlendirme yapabilir ve bu şekilde haczi kaldırabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde borcunuza istinaden haciz işlemi gerçekleştirilir. E-haciz uygulaması ile gayrimenkullere de haciz konulabilir.

E-HACİZ SORGULAMA

E-haciz sorgulamasını e-Devlet’ten yapabilirsiniz. Kişisel şifrenizle e-Devlet’e girip Gelir Dairesi Başkanlığı’ndan sorgulama yapmanız mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı