EkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvuru yapan aileye ödeme yapılacak: Paralar PTT’den alınacak!

Doğal gaz faturası için verilecek yardımın açıklanmasının ardından başvuru detayları merak edilmeye başladı. Fatura desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar şartları araştırıyor. Doğal gaz faturası desteğinden faydalanmak isteyen aileler e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Başvuru yapmasının ardından yardım almaya hak kazananlara 450 lira ile 1.150 lira arası destek sağlanacak. Başvurular ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek de yapılabilecek. Öte yandan mart ayında verilecek ödemeler PTT üzerinden yapılacak.

DOĞALGAZ FATURASI DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Doğal gaz desteğinden yararlanmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden ya da bakanlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) giderek başvuruda bulunabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Ödemeler, mart ayının ikinci haftasından sonra başlayacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için verilecek destek tutarı, hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında değişiklik gösterecek.

Kronik hastaların ve yaşam destek cihazlarına bağlı hayatını sürdürenlerin bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacak.

YILDA 2 KEZ ÖDEME YAPILACAK

Doğal gaz ödemeleri, mart ve ekim olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilecek.

Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğal gaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanacak.