Kamu

e-Devlet Üzerinden Abonelik İptal Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

e-Devlet sistemi geçen ay abonelik iptal hizmetine başladı. Bu nedenle vatandaşlar e-devlet üzerinden abonelik iptal işlemlerini nasıl yapılacağını merak ediyorlar. e-Devlet “Abonelik Fesih Başvurusu” hakkındaki detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Artık vatandaşların abonelik iptal işlemleri için bayiye gitme veya faks gönderme gibi zorluklara katlanması gerekmiyor. Vatandaşlar e-devlet üzerinden de abonelik iptalinde bulunabilirler. Peki, e-devlet üzerinden abonelik işlemleri nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden abonelik iptali nasıl yapılır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan e-Devlet sistemi üzerinden abonelik iptalinin nasıl yapılacağına dair sosyal medya hesabı üzerinden bilgilendirmede bulundu. Buna göre fesih işlemleri için,

1- Aboneliklerinizi kontrol edin.
2- Kişisel bilgilerinizi doğrulayın.
3- Feshetmek istediğiniz aboneliğinizi seçin.
4- Fesih başvuru nedeninizi doldurun.
5- Abonelik fesih belgesini imzalayın.
6- Fesih işleminiz tamamlandı.

e-devlet üzerinden abonelik iptali için aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Öte yandan Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, e- devlet üzerinden abonelik iptali yapacaklara uyarılarda bulundu.

Altay tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Abonelik iptali için öncelikle aboneliklerin kontrol edilmesi, sonrasında kişisel bilgiler doğrulanarak, feshetmek istenilen aboneliğin seçilmesi gerekiyor. Abonelik seçildikten sonra iptal başvuru nedeninin yazılması da gerekiyor. Buraya kadar her şey normal gibi görünse de asıl önemli olan konu, başvuru iptali nedenidir.
E-Devlet üzerinden getirilen kolaylığın yanında risklerin de olduğu unutulmamalıdır. Tüketiciler, e-Devlet üzerinden abonelik iptali yaparken, iptal nedenini sağlam temellere dayandırması gerekiyor.

Örnek olarak; tüketicinin 1 yıl taahhütlü aboneliği varken hiç bir gerekçe göstermeden 6 ay sonra abonelik iptali sağlarsa, sonra ki günlerde cayma bedeli olarak tüketicilere yüklü faturalar yansıtılabilir.

Bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesi iptali

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre abonelikten ayrılmak isteyen tüketici, bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman e-Devlet üzerinden feshetme hakkına sahiptir.

Bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesi iptali

Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmelerinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Ancak abonelik sözleşmesi bir yıla kadar olan tüketiciler sözleşme dolmadan e-Devlet üzerinden ayrılmak isterse cayma bedeli ödeyebilir.
Elektronik haberleşmede yaşanan somut sorunla abonelik iptaline gerekçe olarak sunulabilir

Bunun yanında elektronik haberleşmede yaşanan herhangi bir sorunun somut nedeni var ise abonelik iptaline gerekçe olarak sunulabilir. Tüketicilerden geçmiş yıllarda, haklı gerekçe sunulsa dahi bazı firmaların ceza ve ek fatura yansıttığına dair şikâyetler aldık.

e-devlet üzerinden iptal başvurusu yaptığı halde ceza ile karşı karşıya kalırsa

Bu durumda tüketiciler e-devlet üzerinden haklı gerekçe ile iptal başvurusu yaptığı halde herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalırsa;

Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 6 bin 920 liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine
Büyükşehir statüsündeki illerde değeri 6 bin 920 lira ile 10 bin 390 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine
Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 10 bin 390 liranın altındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine
Müracaat edilerek talep edilen ücretin iptali sağlanabilir.