Gündem

e-Devlet'te yeni dönem başlıyor! Yeni uygulamalar kapıda!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, e-Devlet üzerinden 5 binden fazla farklı hizmetin vatandaşlara sunulduğunu açıkladı. e-Devlet üzerinde geçen ay günlük ortalama 12 milyon 431 bin, toplam 385 milyon 362 bin 713 kullanım olduğunu ifade eden Turhan, kullanıcıların e-Devlet uygulamasını tercih etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Turhan, bu kapsamda “Alt-Üst Soy Bilgisi” sorgulama hizmetinin açılmasından bu yana 51 milyonun üzerinde kullanım gerçekleştiği bilgisini verdi. e-Devlet Kapısı‘na yönelik hedeflere dikkati çekti. Turhan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’e-Devlet’te bu yıl sonu itibarıyla 45 milyon olarak hedeflenen kullanıcı sayısını daha 2019 sonunda aştık. Bugün itibarıyla e-Devlet Kapısı’nda kullanıcı sayısı 45 milyon 72 bin 811 kişiye ulaştı. 2023 hedefimizi 53 milyon kullanıcıya 893 farklı kurum hizmetinin sunulması olarak belirledik. Şu anda e-Devlet Kapısı’ndan 5 bin 180 farklı hizmet sunuluyor. Bunların 2 bin 600’ü devlet kurumu, 2 bin 123’ü belediye, 403’ü özel kurum, 54’ü su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor. Bu yıl 1039 yeni hizmet e-Devlet Kapısı’na entegre edildi.”

İŞTE YENİ HİZMETLER

Bundan böyle elektrik ve doğalgaz abonelik ve mobil hat abonelik başvurularının sistem üzerinden uygulanabildiğini belirtenTurhan, “Yerleşim yeri belgesi hizmetinin e-Devlet Kapısı’na entegre edilmesiyle sağlanan tasarruf miktarı 360 milyon lira oldu.” dedi.

e-Devlet’te yeni hizmetlerin hayata geçmesini için çalışmalarına hız verdiklerini vurgulayan Turhan: “e-Dönüşümde yaşadığımız hızlı gelişmeler neticesinde artık hizmetlerimizi konsept, konum ve süreç bazlı olarak geliştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. Hizmete girecek yeni uygulamalar aracılığıyla vatandaşlar artık, araçlarına ait vergi borcu, trafik cezası, muayene gibi bilgilere tek bir sistem üzerinden erişim sağlayabilecek.”diye konuştu.

Bir cevap yazın