EkonomiGündem

E-devlet ile ilgili sürpriz detay: Farkında olmadan birikim sahibi olmuş olabilirsiniz!

Türkiye’nin dijitalleşmeye yönelik en büyük adımını kapsayan e-devlet kapısı uygulaması, vatandaşların birçok alanda sorgulama yapmasına imkân tanıyor. Vatandaşlar e-devlet Kapısı uygulaması aracılığı gündelik resmi işlerini, herhangi bir kuruma gitmek zorunda kalmadan sorgulayabilir, hatta kamu kurumlarına ait olan iş ilanlarına bu uygulama aracılığı ile başvuru yapabiliyor.

Devlet tarafından verilen sosyal yardımlara da e-devlet Kapısı uygulaması aracılığı ile başvuru yapabilen ve başvurularının sonucunu yine bu ekran aracılığı ile takip edebilen vatandaşlara, uygulama ile ilgili yeni bir özellik duyuruldu. Vatandaşlar bu özellik aracılığı ile hiç farkında olmadan birikim sahibi olmuş olabilirler!

E-devlet Kapısı Uygulamasında Büyük Yoğunluk!

Türkiye’nin en kapsamlı uygulamalarından biri olan e-devlet Kapısı uygulaması, vatandaşlara birçok alanda kolaylık sağlamaya devam ediyor. Her türlü resmi işlemin e-imza aracılığı ile dijital platform aracılığı ile gerçekleşmesini sağlayan uygulama ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Vatandaşlar yaşanan bu gelişmeden sonra e-devlet Kapısı uygulamasına ardı ardına giriş yapmaya başladı. Vatandaşların uygulamaya olan bu ilgisi, kısa süre içerisinde uygulamada yoğunluğun yaşanmasına sebep oldu.

TAKASBANK Paranızı Biriktirmiş Olabilir!

E-devlet Kapısı uygulaması ile ilgili bugün ortaya çıkan yeni bir özellik tüm vatandaşları harekete geçirdi. Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olan bu özellik, vatandaşlara farkında olmadan birikim yaptırmış olabilir!

Geçtiğimiz dönemlerde sigortacılık anlamında hayata geçirilmiş olan büyük gelişmelerden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi, vatandaşların emeklilik dönemleri için kendi paraları aracılığı ile yatırım yapmalarına imkân sağlayan bir uygulamaydı. Bu uygulamaya, belirlenen kriterler çerçevesinde bankalar aracılığı ile ödeme gerçekleştiren vatandaşlara, ödemeleri karşılığında çeşitli katılım fonları dahil ediliyordu.

Vatandaşların ödemeleri karşılığında devreye giren fon katılımları, yatırımlara ek kazançların eklenmesini sağlıyordu. E-devlet ile ilgili yaşanan yeni gelişme ile birlikte vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemine ödemiş oldukları ücretlerin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan katılım fonlarının TAKASBANK’ta biriktiği ortaya çıktı.

Nasıl Sorgulama Yapılır?

Katılım fonlarına dair herhangi bir birikimlerinin olup olmadığını merak eden vatandaşlar e-devlet üzerinden sorgulamanın nasıl yapılması gerektiğini araştırmaya başladı.

Vatandaşların TAKASBANK ile ilgili sorgulama yapabilmeleri için e-devlet uygulamasına T.C. kimlik numaraları ve uygulamaya ait olan şifreleri ile giriş yapmaları gerekiyor. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra arama kısmına TAKASBANK yazılması, birikimin olup olmadığının anlaşılması için yeterli.