Gündem

Dünyada koronavirüs kabusu bitmiyor! 3. dalga paniği başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Salgın hız kesmeden yayılmaya devam ederken, Avrupa ülkelerinde 3. dalga paniği yaşanıyor. Özellikle İtalya ve Almanya gibi ülkeler yeniden sert önlem alma yoluna gidiyor. İtalya’da pazartesi günü itibariyle okullar ve dükkanlar yeniden kapatıldı.

ALMANYA’DA 3. DALGA PANİĞİ

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, “Almanya’da Kovid-19 salgınının üçüncü dalgası başladı” derken, yeni vaka sayılarının bir süredir yüksek seviyede seyrettiğini belirtti ve 60 yaşın altındakilerde virüs görülme sıklığının yeniden artmaya başladığını söyledi. “Salgın henüz bitmedi, aksine üçüncü dalganın başındayız” değerlendirmesinde bulunan Wieler, üçüncü dalgada yeni vaka sayılarının yükselmemesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

İTALYA’DA DA OKULLAR VE DÜKKANLAR YENİDEN KAPANDI

İtalya’dan da benzer açıklamalar gelirken, İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Ne yazık ki yeni bir dalga ile karşı karşıyayız” sözleriyle ülkede yeniden karantina önlemlerinin uygulanacağını duyurdu. Ülkede vaka sayılarının hızla yükselmesi üzerine Pazartesi itibariyle okullar ve dükkanlar yeniden kapatıldı. Kırmızı bölgeler arasında, başkent Roma’nın içinde yer aldığı Lazio ve finans merkezi Milano kentinin de dahil olduğu Lombardiya bölgeleri de bulunuyor.