Trump’tan son dakika bir Türkiye açıklaması daha geldi

ABD Başkanı Trump'tan bir son dakika tiwiti daha geldi! Trump, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum. Erdoğan'la çok iyi bir ilişkimiz var. Erdoğan'a IŞİDliler sizin sorumluluğunuzda" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 07.10.2019, 23:45 08.10.2019, 00:09
Trump’tan son dakika bir Türkiye açıklaması daha geldi

ABD'den bir son dakika haberi daha!.. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’nin Suriye’de alçak terör örgütlerine karşı düzenlediği harekat hakkında tehditte bulunarak, “Türkiye ekonomisini tamamen imha edip yok edeceğim.” İfadelerini kullanmıştı az önce bir açıklama daha geldi. Trump, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum. Erdoğan'la çok iyi bir ilişkimiz var. Erdoğan'a IŞİDliler sizin sorumluluğunuzda" ifadelerini kullandı.

TRUMP İLK MESAJINDA TEHDİT ETMİŞTİ

Papaz Brunson krizine işaret ederek Türkiye’yi Suriye'de gündeme gelecek müdahale konusunda alçakça uyaran ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin olası müdahale sonrasında Türk ekonomisini daha önce yaptığı gibi yok edeceğini dile getiren bir paylaşım yaptı.

TÜRK EKONOMİSİNİ İMHA EDECEĞİM

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump, “ Daha önce de belirttiğim gibi ve sadece yinelemek gerekirse, Türkiye benim yaptığım her şeyi, benim büyük ve eşsiz bilgeliğimin sınırlarını aşmayı düşünürse, Türkiye ekonomisini tamamen imha edip yok edeceğim. (Daha önce yaptım!) ”dedi.

"ERDOĞAN'LA ÇOK İYİ BİR İLİŞKİMİZ VAR"

Tehdit mesajının ardından bir twit daha atan Trump, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum. Erdoğan'la çok iyi bir ilişkimiz var. Erdoğan'a IŞİDliler sizin sorumluluğunuzda" ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla sık sık gündem yaratan Trump'ın bugünkü ana gündem maddesi Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik olası harekatına ilişkin ABD'nin aldığı karar oldu.

Trump ilk olarak yerel saatle sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, "Kürtler, bizimle savaştı ancak bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi. (Kürtler) Yıllardır Türkiye'ye karşı savaşıyorlar. Bu savaşı 3 yıl boyunca engelledim ancak bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu gelmez savaşlardan uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin artık zamanı." ifadesine yer verdi.

"ABD'nin 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu"

"ABD'nin, 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük." değerlendirmesinde bulunan Trump, göreve geldiğinde "DEAŞ'ın bölgede at koşturduğunu" savunarak çoğu Avrupalı olmak üzere binlerce DEAŞ üyesinin yakalanması dahil bu örgütü yüzde 100 yenilgiye uğrattıklarını belirtti.

Trump, Avrupa'nın yakalanan DEAŞ üyelerini istemediğini ve ABD'nin bu kişileri tutmasını talep ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

"Ben de 'Hayır biz size büyük bir iyilikte bulunduk ve siz de bunları inanılmaz maliyetlerle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Bunlar yargılanmak üzere sizin' dedim. (Avrupa) Onlar da yeniden ABD'nin her zaman NATO'daki 'enayi' olduğunu düşünerek 'hayır' dediler. Bizler sadece yararımıza olan yerde ve sadece kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin artık bu durumu, 'mahallelerindeki' DEAŞ savaşçılarıyla ne yapacaklarını çözmeleri gerekecek. Hepsi DEAŞ'tan nefret ediyor ve yıllardır düşmanlar. Bizler 7 bin mil ötedeyiz ve bizim yakınımıza bir yere gelirlerse DEAŞ'ı yeniden ezer geçeriz."

Yorumlar (0)