Trump sosyal medyadan duyurdu: ABD'den Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor!

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekatı öncesi yapılan 6 Ekim tarihli telefon görüşmesinin detayları ABD'li askeri kaynaklar tarafından dünya basınına sızdırılmıştı. Görüşme detaylarında Suriye'nin kuzeydoğusuna harekat için yeşil ışık yakan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinden ve uluslararası toplumdan yükselen tepkilere sessiz kalamadı. ABD Başkanı Trump, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda bugün "ABD'den Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor" ifadesini kullandı.

DÜNYA 14.10.2019, 14:44
Trump sosyal medyadan duyurdu: ABD'den Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor!

6 Ekim'de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesinde Suriye'nin kuzeydoğusuna harekat için yeşil ışık yakan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinden ve uluslararası toplumdan yükselen tepkilerin ardından Türkiye'ye karşı yaptırım söylemini tırmandırıyor. 

"Brian Kilmeade tümüyle yanılıyor. 200 yıldır birbiriyke savaşan haklar arasında bir başka savaşa girmeyeceğiz. Avrupa'nın kendi IŞİD esirlerini almak için bir şansı vardı, ama bedelini öedemek istemediler. "Bırak ABD ödesin" dediler..." diye tweetleyen Trump, Kürtlerin IŞİD esirlerinden bazılarını kasten bırakarak ABD'yi müdahil etmeye çalışıyor olabileceğini söyledi.

'NATO ÜYESİ TÜRKİYE İLE SAVAŞACAK DEĞİLİZ'

ABD Başkanı  şöyle devam etti:

"Türkiye veya pek çoğunun geldiği yer olan Avrupa Ulusları kolaylıkla yeniden yakalar, ama ellerini çabuk tutmaları lazım. Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor! İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini düşünüyor mu? Asla bitmeyen savaşlar bitecek!"

KONGRE İLE YAPTIRIM PAZARLIĞI​

Bir süredir Ağustos 2018'te yaptığı gibi Türkiye ekonomisini mahvedecek yaptırımlar uygulamaktan söz eden ABD Başkanı, 13 Ekim'de Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda Kongre ile görüştüğünü duyurmuştu.

'MÜTHİŞ FİKİR BİRLİĞİ'

Trump "Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın" demişti.

DAHA ÖNCE NELER YAŞANMIŞTI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın telefon görüşmeleri hakkında bilgiler ABD'li yetkili bir asker tarafından dünya basınına sızdırıldı.

ABD'li askeri kaynağın aktardığına göre söz konusu telefon görüşmesinde Erdoğan'a söyleyeceklerine ilişkin Trump'a konuşma notları hazırlandı. Bu konuşma notları arasında yer alan maddelerden biri, "Erdoğan'a sınırın kuzeyinde kalmasını söyle" idi. Ancak askeri kaynağa göre Trump, "Önceden belirlenmiş senaryonun dışına çıktı."

ABD'li askeri yetkililer, Trump Suriye'deki Kürt güçlerinin hava desteği istemesi üzerine ABD ordusuna 'saldırılara müdahil olmama' talimatı verdi. Konuya ilişkin bilgi sahibi olan bir askeri kaynağa göre Trump, Suriye ve IŞİD meselesine işaret ederek şu ifadeleri kullandı: "Bırakın Türkler halletsin!"

Öte yandan, üstdüzey ABD'li askeri komutanların Trump'ın bu kararının zamanlaması nedeniyle hayrete düştükleri belirtildi: "Bu büyük bir mesele. Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kendisini yeniden kuzeye yönlendirip IŞİD'i durdurmak zorunda olacak."

Yorumlar (0)