Suudi Arabistan, çağımıza yetişme çabasında! İşte bir yenilik daha...

Suudi Arabistan’ın Ukaz gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan Turizm Kurumu, evli olmayan yabancı uyruklu kadın ve erkeklerin aynı otel odasında kalmasına izin verdi. Bu düzenlemeyle birlikte, yanlarında eşleri veya bir yakını olmadan da otellerde kalabilecekler. Suudi kadınlar tek başlarına oda kiralayamıyorlardı, bu yasak da kaldırıldı. Önceden evlilik cüzdanı göstermek mecburiydi. Şimdiyse yabancı kadınlar, pasaportlarını göstererek otellerde konaklayabilecekler.

DÜNYA 07.10.2019, 15:38 07.10.2019, 17:59
Suudi Arabistan, çağımıza yetişme çabasında! İşte bir yenilik daha...

Kadınların sosyal hayatta çok ağır yasaklarla çevrili olduğu ülkede, son yıllarda pek çok esnetme yapılsa da bütün bunlar henüz çok yetersiz. Bu karar da zaten yabancı kadınlar için yapılan bir düzenleme oldu. 

Turizm kurumunun aldığı kararla birlikte, yabancı kadınlar otelde kalmak için aile belgesi vermek zorunda kalmayacak. Turizmi canlandırmak için alınan karar, petrol ve hac turizmi dışında da turizmin çeşitlenmesi amacı taşıyor. Geçen ay alınan kararla birlikte, 49 ülkenin vatandaşlarına turizm vizesi alma imkanı tanınmıştı.

Daha önce ise Suudi kadınların statlara girişine imkan verilmişti.Ülkenin kuruluş yıldönümünde alınan bu kararka birlikte ülke tarihinde bir ilke imza atılmıştı. Bu karardan sonra da kralın imzaladığı kararname ile kadınların da araba kullanabilmesine imkan tanınmıştı. Bu karardan önce araba kullanan kadınlara hapis cezası verilmekteydi. Hatta bu yasağa karşı çıkan Manal al-Sharif isimli kadın, başlattığı micadele nedeniyle hapis cezasına maruz kalmıştı. Araba kullanabilmeleri izninden sonraysa kamyon ve motosiklet kullanabilmelerine de izin verildi. Çok geç gelen bu özgürlük sayesinde dünyanın hiçbir noktasında böylesine çağ dışı bir yasak kalmamış oldu. Tabii hâlâ "şeriat kurallarına uygunluk" şartı aranıyor, bu kuralların ne olduğu ise meçhul.

Son dönemdeki bir diğer yenilik ise çarşaf giyme zorunluluğunun kalkması. Toplum kurallarına uygun olduğu sürece çarşaf giyilmesi zorunlu değil. Prens Muhammed bin Salman, ılımlı İslam'a geçileceğini daha öncesinde açıklamıştı. Açıklamasıyla birlikte özellikle de kadınlara yönelik yasaklamaları bir bir kaldırmaya başladı.

Prens aslında Suudi Arabistan'ın bu denli katı olmasını 1979 İran İslam Devrimi'ne bağlıyor. 1979 öncesinde şimdiki kadar katı kuralların olmadığını vurguluyor.

Ayrıca ilk kadın basketbol turnuvasnın düzenlenmesi, ülkeye ilk kez kadın büyükelçi atanması, ülkede ilk kez bir kadın şarkıcının sahne alması, 25 yaş ve üzeri kadınların yalnız seyahat edebilmeleri gibi özgürlükler getirildi.

Suudi Arabistan'da sinema bile yasaktı. Bu yasak da kalktı ve kadınlara sinema özgürlüğü getirildi.

Bütün bu gelişmeler umarız ki daha hızlı bir şekilde artar ve kadınların da toplumun önemli bir parçası olduğu anlaşılır.

Yorumlar (0)