banner123

Suriye Başkanı Esad, Türkmendağı'na saldırı başlattı!

Suriye Başkanı Esad, Türkmendağı'na saldırı başlattı. Suriye'de, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye iline bağlı Türkmendağı’nın tamamını ele geçirmek isteyen Beşar Esad rejimi ve destekçileri, bölgeye yönelik yoğun saldırılar başlattı.

DÜNYA 11.08.2018, 15:05
Suriye Başkanı Esad, Türkmendağı'na saldırı başlattı!

Esad rejimi ve destekçileri ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra  illerinde hakimiyeti sağladıktan sonra Lazkiyeli Türkmenlerin yaşadığı  Türkmendağı bölgesinin hakimiyetini tümüyle sağlamak için harekete geçti.

Türkmendağı bölgesinde Özgür SuriyeOrdusu kontrolündeki iki hatta  piyade ve topçu saldırıları düzenleyen rejiminin bölgeye askeri yığınağı sürüyor.

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin topçu  birlikleri "gerginliği azaltma bölgesi" sınırları içindeki Türkmendağı'nı ele  geçirmek için dün gece muhaliflerin cephe hattına yoğun saldırılar  gerçekleştirdi.

Esad rejimi ve destekçisi İran'ın komutasındaki yabancı terörist  gruplar ile başını terörist Mihraç Ural'ın çektiği THKP-Acilciler grubu bir aydır  cephe hattında keşif devriyesi, askeri yığınak ve yer tespiti amaçlı top atışları  düzenliyordu.

Muhalif kaynaklara göre, Türkmendağı'nın doğusunda İdlib iline uzanan  hattaki Ubin ve Naciye bölgelerine saldırı düzenleyen rejim ve destekçileri, ilk  etapta bu hattı keserek Türkmendağı'nı kuşatmayı planlıyor.

İdlib-Lazkiye geçiş güzergahında bulunduğu için önem taşıyan  Türkmendağı'nın düşmesi halinde, Lazkiye'nin tümü rejimin kontrolüne girecek.

Öte yandan, rejim güçleri dün Türkmenağı'nın doğusunda İdlib iline  bağlı Zuayniyye ve Tuffahiyye köyleri ile Bidama beldesine kara ve hava  saldırıları düzenledi.

TÜRKMENDAĞI'NDA SON DURUM

Rejim, 2015'in son aylarında Rusya'nın hava desteğiyle Türkmendağı'nın  yüzde 85'ini ele geçirmişti. Bölgede yaşayan 20 bin civarında Türkmen ve Arap,  Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştı.

Türkmendağı'nda muhaliflerin elinde Çümeren, Kelez, İsapınarı, Sallur,  Yamadı, Karamanlı köyleri ile Zeytincik, Ciptoroz, Kalaba çiftlikleri  bulunuyor.

Lazkiye ilinin kuzeyindeki Türkmendağı, Astana süreci garantörleri  Türkiye, İran ve Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu İdlib ve komşu illerde  çatışmaların yoğun olduğu alanları kapsayan gerginliği azaltma bölgesi içinde yer  alıyor.

Yorumlar (0)