Srebrenitsa'da çirkin saldırı!

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da, 1995'te yaşanan soykırımda katledilenlerin gömüldüğü Potoçari Anıt Mezarlığı'nın kapısına kimliği belirsiz kişilerce "domuz parçaları" bırakıldı

DÜNYA 06.01.2019, 21:01
Srebrenitsa'da çirkin saldırı!

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık  trajedisi olarak kabul edilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği  Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu alana  yapılan çirkin davranış büyük tepki topladı.

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'in kurduğu  Demokratik Eylem Partisinden (SDA) yapılan yazılı açıklamada, yaşananlar şiddetle  kınanarak sorumluların bir an önce bulunması istendi.

Yaşananların savaşta hayatını kaybeden kurban yakınlarının gururunu  incittiği ifade edilen açıklamada, "Yönetim, bir yerde soykırım yapıldığını  sürekli inkar ediyorsa o yerde bu tarz olayların yaşanması kaçınılmazdır."  ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Srebrenitsa'nın Bosna Hersek'in üç unsurundan biri olan  Sırp Cumhuriyeti (RS) sınırları içerisinde kaldığı anımsatılarak yaşananlardan RS  yönetiminin sorumlu olduğu vurgulandı.

Uluslararası ve ulusal kurumlara, Srebrenitsalı kurban yakınları ile  dayanışma çağrısında bulunulan açıklamada, "Böyle bir davranışı ancak ahlakı  bozuk kişiler yapabilir. Susacağımızı düşünmesinler. Soykırım gerçeklerini  anlatmaya ve kurban yakınlarının haklarını korumaya devam edeceğiz." vurgusu  yapıldı.

Srebrenitsa'da ne oldu?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp  birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM)  bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan Boşnak siviller Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına  izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda,  fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara  gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu  mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11  Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Yorumlar (0)