Son dakika Sudan darbe haberi... Cumhurbaşkanı El Beşir istifa etti! Ordu yönetime el koydu!

Son dakika Sudan darbe haberi... Sudan'da yapılan darbe girişimi sonucunda Cumhurbaşkanı El Beşir görevinden istifa etti. 30 yıllık diktatörlüğün yıkılması olarak gündeme getirilen gelişmede ordu tarafından yeni bir açıklama bekleniyor. Detaylar haberimizde..

Son dakika Sudan darbe haberi... Cumhurbaşkanı El Beşir istifa etti! Ordu yönetime el koydu!

Son dakika Sudan darbe haberi... Sudan'da yapılan darbe girişimi sonucunda Cumhurbaşkanı El Beşir görevinden istifa etti. 30 yıllık diktatörlüğün yıkılması olarak gündeme getirilen gelişmede ordu tarafından yeni bir açıklama bekleniyor. 

Ordu kanalından açıklma bekleniyor

Sudan ordusu, altı gündür devam eden protestoların ardından bu sabah devreye girmiş, başkent Hartum’un çeşitli noktalarına asker konuşlandırılmıştı. Devlet televizyonuna da askerler girerken, kanalda şu an ulusal marşlar çalınıyor, altyazıda da ordunun kısa süre içinde açıklama yapacağı belirtiliyor.

Sudan halkı, ekmek ve yakıt zamlarına tepki olarak 19 Aralık’tan bu yana protestolar düzenliyordu. Eylemler, otokratik devlet başkanı Cafer Numeyri’nin kitlesel protestoların ardından 1985’te devrildiği darbenin yıldönümü olan cumartesi günü tırmanmıştı.

Halk, ordunun kendilerinden yana tavır koyması talebiyle altı gündür başkent Hartum’da Beşir’in konutunun yanı sıra Savunma Bakanlığı’nın da bulunduğu yerleşkenin dışında oturma eylemi yapıyordu. Eylemlere çok sayıda kadın da katılıyor.

YORUM EKLE