Son dakika... Sudan'da darbe girişimi! Askerler televizyon binasını bastı

Son dakika... Sudan ordusu ülkede darbe girşiminde bulundu. Askerler televizyon binasını kuşattı ve içeriye girdi. Hartum'da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in istifası üzerine gösteriler düzenleniyordu. Detaylar haberimizde...

DÜNYA 11.04.2019, 08:10 11.04.2019, 10:50
Son dakika... Sudan'da darbe girişimi! Askerler televizyon binasını bastı

Son dakika... Sudan ordusu ülkede darbe girşiminde bulundu. Askerler televizyon binasını kuşattı ve içeriye girdi. Hartum'da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in istifası üzerine gösteriler düzenleniyordu. 

Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi.

Devlet televizyonun bu açıklaması 30 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e karşı darbe girişimi olabileceği spekülasyonlarını artırdı.

Bu hafta başında askerler ve Khartum'da Savunma Bakanlığı dışında toplanan binlerce hükümet karşıtı protestocuyu dağıtmaya çalışan üniformalı istihbarat ve güvenlik personeli arasında çatışma yaşandı.

Bu gösterilerde Salı günü altısı silahlı kuvvetler üyesi olmak üzere, 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Devlet televizyonda yer alan açıklamada "Silahlı kuvvetler kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacak. Hazır olun" denildi.ORDU DEVLET TELEVİZYONU VE RADYOSUNU KUŞATTI

Sudan'da ordu, devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı, askerler içeriye girdi. Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görülüyor.

Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer alıyor.

Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti.

Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerliyor.

SİYASİ KAYNAKLARDAN İLK AÇIKLAMA!

Sudan'da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti

Yorumlar (0)
25°
açık