10 Eylül 2017 Pazar 11:42
Sezeryanla doğum yapmasına izin verilmeyen kadın, intihar etti

Çin’de 9 aylık hamile kadın, kendini yattığı hastanenin 5. katından aşağıya atlayarak intihar etti. Yapılan müdahalelere rağmen, 26 yaşındaki Ma Rongrong ‘da bebeği de kurtulamadı.

Ma Rongrong, intiharından bir hafta önce doğumunu gerçekleştirmek için, Çin’in Shaanxi (Şensi) bölgesine bağlı bulunan Yulin şehrinde bir hastaneye kaldırıldı.

Çekmekte olduğu ağrıya artık dayanamayan kadın acısını sonlandırmak için kendisini yattığı hastanenin camından yere atarak intihar etti.

Olay 31 Ağustos günü gerçekleşti ve kadının kocasının, eşinin çektiği sancıya rağmen, sezeryanla doğuma alınmamasıyla ilgili ihmalkârlık şikâyetinde bulunmasıyla bu hafta Çin basınına yansıdı.

Ölen kadının ailesinin iddiasına göre; hastane, sezeryanla doğum yapmak isteyen kadının bu talebini reddetti.  Kadının birkaç gün daha bekleyip normal doğum yapması gerektiğini söyledi ve onu hastaneye yatırdı.

Ağrılarına dayanamayan kadın, hastanede daha fazla beklemek yerine, yattığı odanın camından kendisini yere bırakarak hayatına son verdi.

Yaşanan olay sonrası isyan eden kadının kocası;”Doğum şekline karar vermek annenin hakkı değil mi, müdahale etmek hasta ve insan haklarına uygun mu? Bakın kadın doğum uzmanı, etik gerekçelerle, karımın sezeryanla doğum yapmasına izin vermedi. Şimdi karımda, bebeğimde hayatta yoklar. Bu mu etik? ” dedi ve olayla ilgili hastaneye dava açtı.

Henüz sonuçlanmayan davada, hastane; adamın iddialarını reddediyor.