Ruslarla evlenen yabancılara vatandaşlık hakkı süresi 1 yıla düştü!

Uzun zamandır üzerinde çalışılan tasarı resmiyete kavuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kararnameyi imzalayarak, Rus vatandaşlarıyla evlenen yabancılara vatandaşlık hakkı süresini 1 yıla düşürdü. Daha öncesinde Rusya vatandaşlığına geçiş süresi 3 yıldı. İmzalanan kararname 2 Ekim'de uygulanmaya başlanacak.

DÜNYA 24.09.2019, 14:02
Ruslarla evlenen yabancılara vatandaşlık hakkı süresi 1 yıla düştü!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ruslarla evlenenen yabancılara vatandaşlığın 1 yıla düşmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre, Rus vatandaşlarıyla evlenen yabancıların vatandaşlık hakkı edinme süresi 1 yıla düşürüldü.

Rusya’da geçtiğimiz yıllarda Rus vatandaşlığına geçiş ile ilgili hazırlanan tasarı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararnameyi imzalamasıyla resmileşti. Buna göre, yabancılar Rus vatandaşıyla evlendikten 1 yıl sonra resmi başvuru yapıp resmen Rusya vatandaşı olabilecek. Uzun zamandır üzerinde çalışılan tasarının resmiyete kavuşmasıyla birlikte Ruslarla evlenenlerin mağduriyetinin giderilmesi hedefleniyor.

Rus vatandaşlarıyla evlenenlerin doğrudan Rusya vatandaşlığına geçiş süresi daha önce en az 3 yıldı. Putin’in imzaladığı kararname, resmi gazetede yayınlandıktan sonra 2 Ekim’de fiili olarak uygulanmaya başlanacak.

Rusya'dan vize açıklaması

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği açıklamasında 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde elektronik vizeler uygulanacağını, en fazla 30 günlük süre için ücretsiz olarak verilip, 8 gün kalma hakkı tanınacağını duyurdu.

Yorumlar (0)