12 Aralık 2014 Cuma 14:07
PYD Lideri Salih Müslim’e Brüksel'de Plaket Verildi

 AVRUPA Parlamentosu’nda düzenlenen '11’nci Uluslararası Avrupa Birliği-Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler' konulu konferansta PYD lideri Salih Müslim'e Rescue4Children (Çocukları Kurtarma) Vakfı tarafından ödül verildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel\'deki konferansta söz alan vakfın başkanı Mahir Kılıç, Ağustos ayında PYD’nin askeri güçleri tarafından Şengal dağından kurtarılan binlerce Yezidi çocuk ve ailelerini adına, IŞİD'in elinden kurtarılmaları sebebiyle, teşekkür ederek, PYD Lideri Salih Müslim'e plaket verdi.
Kılıç, ayrıca bugün itibarı ile 1500'un üzerinde 18 yaşından küçük ve 1000 civarında 12 yaşından küçük çocukların Şengal'den kaçırılarak halen IŞİD'in elinde tutulduğuna dikkat çekerek, Birleşmiş Milletler ve uluslararası örgütleri bir an önce harekete geçmeye davet etti.

Ödülü kabul etmekten şeref duyduğunu belirten PYD lideri Müslim, vakfın çalışmalarında başarılar dileyerek Mahir Kılıç'a teşekkür etti.

Salim Müslim konferansta şu konuşmayı yaptı:
"Bizler Mezopotamya’daki Rojava’nın evlatlarıyız. Kültürümüz tarihimizle iç içedir ve topraklarımız medeniyetin beşiğidir. Fakat devletli yönetim sistemi geldiğinden beri, bizlerin temel insan hakları görmezden gelinmekte. Kültürümüz yok edilmeye çalışılıyor ve insanlarımız pek çok farklı şekilde baskı altında tutularak sindirilmeye çalışılıyor. Demokrasi ve özgürlük mücadelemiz onlarca yıldır devam etmekte. Bütün yıldırma politikalarına rağmen, kültürel farklılıklarımız zenginliğimiz, birliğimiz gücümüzdür. Bu sebeple Rojava’nın demokratikleşen sisteminde farklılıklarımızı muhafaza etmek adına Kürt, Türkmen, Arap, Süryani, Müslüman, Yezidi ve Hristiyanlarını birleştirmek adına bir plan yaptık. Kurmayı düşündüğümüz sistemin sadece Suriye’ye değil, bütün Orta Doğu’ya örnek teşkil etmesini amaçlıyoruz. Bu sistem birliği sağlarken, aynı zamanda kültürel farklılık ve zenginliklerimizi muhafaza etmemize yardımcı olacaktır. Rojava halkının hazırladığı ve imzaladığı bu model çok kapsamlı olup demokrasi, insan hakları, kişisel özgürlükler ve sosyal adaletin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Demokratik modelimiz tüm çabalarımıza rağmen farklı yönlerden saldırıya uğramaktadır; ilk olarak demokratik kuralları, kadın eşitliği ve halkların özgürlüğünü kabul etmeyenler tarafından, ikinci olarak ise bütün varlıklarını Mezopotamya’daki Kürtlerin varlığını yok sayanlar tarafından çalışmalarımız baltalanmak istenmektedir. IŞİD’in Irak ve Suriye’deki insanlarımıza karşı yaptığı saldırılar ikinci bölüme açıklık getirmektedir.

Geçmişte Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur derdik. Fakat son dönemde verdiğimiz mücadele bizlere demokratik ve modern insanların yanımızda olduğunu gösterdi. Dünya genelinde milyonlarca insan Kobani’de olanları protesto etti ve Kürt halkını bu mücadelesinde destekledi. Fakat bu destek fiziksel bir yardıma ne yazık ki dönüşmedi.


İnsanlık suçu işleyen El Bağdadi ve El Çeçeni gibi kişiler mahkemeye çıkarılamadığı için uluslararası topluma IŞİD adlı yok etme makinesine destek veren herkesi dava etmeleri çağrısında bulunuyoruz.Yeniden bizlere bu fırsatı veren herkese Rojava halkı adına teşekkür ediyoruz ve sizlere insan haklarının savunmasını kanımızın son damlasına kadar devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz."

RESCUE 4 CHILDREN VAKFI
Rescue 4 Children 2011 Eylül ayında kuruldu. Kasım 2012 yılından beri kamplarda hizmet veren Rescue 4 Children'ın 16 alan çalışanı bölgede hizmet veriyor.

Londra’da merkez ofisi bulunan vakfın aynı zamanda Brüksel, Erbil, Süleymaniye de ofisi var.

İngiltere'den kamp çalışmalarına katılmak üzere her 6 ile 8 haftada bir 2-3 kişi düzenli olarak bölgeye gidip yapılan yardımları muhtaç ailelere ulaştırıldığı belirtildi. Vakıf hakkında geniş bilgiye www.rescue4children.org internet adresinden ulaşılabilir.
 

 

Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.