Papa çok sert çıktı! Kimse beklemiyordu

Charlie Hebdo katliamının ardından Papa Francis'den de bir yorum geldi.

DÜNYA 15.01.2015, 19:50 15.01.2015, 20:22
Papa çok sert çıktı! Kimse beklemiyordu
Charlie Hebdo katliamının ardından Papa Francis'den de bir yorum geldi. Papa saldırı için "Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir. İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dediği yorumla herkesi şaşırttı. İlk anda saldırıyı hakla çıkaran bir ifade gibi algılanan açıklamaya ne tepki geleceği merakla bekleniyor.

Filipinler'e yapacağı ziyaret için uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Francis Charlie Hebdo katliamıyla ilgili konuştu. Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” diyen Papa, düşünceyi ifade özgürlüğünü temel bir insan hakkı olduğunu ancak herkesin düşüncesini ifade ederken kamu yararını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Daily News’da yer alan habere göre Papa duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız.” dedi. 
Yorumlar (0)
23°
açık