Netanyahu, Filistinli tutsakları hedef alan ölüm cezasını onayladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Pazartesi günü bildirilen İbranice haber sitelerinin Filistinli mahkumların infaz edilmesine izin veren bir yasa tasarısını onayladı.

DÜNYA 09.11.2018, 20:54
Netanyahu, Filistinli tutsakları hedef alan ölüm cezasını onayladı

Netanyahu'nun Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın yönettiği Yisrael Beiteinu partisi tarafından 2017 yılında yürürlüğe giren bir yasa olan Filistinli mahkumların infazına ilişkin yasayı desteklemek üzere Likud siyasi partisinin üyelerine yeşil ışık yakıldı. .

O sırada Lieberman, tasarının Filistinliler için güçlü bir caydırıcı olacağını söyledi: "Teröristlerin işledikleri bir cinayetten sonra hapishanede oturacaklarını, koşulların tadını çıkaracağını ve gelecekte serbest bırakılabileceğini bilmelerine izin vermemeliyiz. "

İsrail'in şu anda ölüm cezasına izin veren bir kanuna sahip olmasına rağmen, 1962'den beri, Yahudi devletinin Nazi SS subayı Adolf Eichmann'ı idam ettiği zaman gerçekleşmedi.Ancak, mevcut yasa İsrail askeri mahkemelerinin üç yargıçtan oluşan bir heyetin oybirliğiyle karar vermesi halinde ölüm cezasını kaldırmasına izin vermektedir.Önerilen yasa tasarısı, İsrail sivil ve askeri mahkemelerinin cinayetten hüküm giyen Filistinlilere karşı infazları gerçekleştirmesine izin verecek bu koşulu kaldıracaktır. Buna ek olarak, askeri mahkemelerin tüm hakimler tarafından tam bir mutabakat yerine sadece iki yargıcın çoğunluğu tarafından infazları yürütmesini gerektirecektir.

Pek çok Filistinli siyasetçi ve insan hakları savunucusu tasarıyı çoktan kınadı ve İsrail'e “Filistinlileri hedeflemek için yasal koruma” vereceğinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve belirli bir grubu tanımlamamasına rağmen “esas olarak Filistin halkına yönelik olduğunu” savundu. "Tartışmalı yasa tasarısı daha önce ön oylarını Ocak ayında 52 oy ve lehte 49 oyu ile geçmişti.

Mahkdamlar Addameer haklarına göre, şu anda İsrail hapishanelerinde 466'sı gözaltında tutulan 5,640 Filistinli mahkum, 53'ü kadın mahkum, 270'i tutuklu ve 50'si 16 yaşın altında.

Yorumlar (0)
21°
açık