07 Eylül 2017 Perşembe 00:21
Moldova Cumhurbaşkanı'ndan NATO tatbikatına veto

Dodon, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Moldovalı  askerlerin ülke dışındaki askeri tatbikatlara katılması kabul edilemez."  ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Dodon, Moldova anayasası uyarınca, ülkesinin "tarafsız"  kalması gerektiğini savunarak, hükümetin asker gönderme kararını veto ederek  engelledi.

Rusya yanlısı tutumuyla tanınan Dodon, yıl başında Moldova  askerlerinin Romanya'da gerçekleşen NATO tatbikatlarına katılmasını da  engellemişti.

Dodon'un vetosu, hükümet ve cumhurbaşkanı arasında görüş ayrılığı  olduğu tartışmalarını tekrar alevlendirdi.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile yakın ilişkiler yürütmekten yana olan  Moldova Başbakanı Pavel Filip, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada,  "Cumhurbaşkanı Dodon'un aldığı karara çok şaşırdım. Hiç kimse zayıf ve  hazırlıksız bir Ordu istemez." değerlendirmesinde bulundu.

Moldova hükümeti, 8-23 Eylül tarihleri arasında Ukrayna'nın batısında  ABD ve Türkiye'nin de katılımıyla düzenlenecek NATO tatbikatına 57 asker gönderme  kararı almıştı.

AB ile Moldova'nın 2014 yılında ticaret anlaşması imzalaması üzerine  Rusya, Moldova'dan çiftlik ürünlerinin ithalatını durdurmuştu.