Mısır yönetimi idam cezalarını savundu

Mısır yönetimi, uluslararası toplumun tepkisini çeken idam cezalarının yasalara aykırı şekilde uygulanmadığını, güvenlik merkezlerinde işkence ve keyfi gözaltıların olmadığını savundu.

DÜNYA 13.03.2019, 23:23
Mısır yönetimi idam cezalarını savundu

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkenin  Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ala Yusuf, BM İnsan Hakları  Konseyi'ndeki bazı Avrupa ülkelerinin Kahire'nin insan hakları dosyasına ilişkin  açıklamalarına cevap verdi.

Mısır'da keyfi gözaltı, işkence ve idam cezalarının infazına ilişkin  meselelerin yer aldığı bu açıklamaları "iddia" şeklinde nitelendiren Yusuf, şu  ifadeleri kullandı:

"Sadece Mısır Anayasası ve hukukunu ihlal edenler tutuklanıyor.  İşkence bir suçtur ve bu suçu işleyenler cezalandırılır. Kanun gereği düşünce ve  ifade özgürlüğü herkes için garanti altındadır. Medya organları ve sivil toplum  örgütleri özgür bir ortamda faaliyet göstermektedir."

İdam cezasının çok ciddi suçlar karşısında infaz edildiğini belirten  Yusuf, idamın, "tüm hakimlerin oy birliğiyle kabul etmesi, idam kararının  savcılık tarafından temyizi, yargıtay huzurunda yeniden yargılanma, müftünün  kişisel kararının gerekliliği" gibi katı yasal güvencelerle sınırlandığını ileri  sürdü.

Yusuf, ismini vermediği Avrupa ülkeleri heyetlerinden, insan hakları  durumunu değerlendirmeleri sırasında, "kültürel özellikler, ekonomik durum, tam  bağımsızlığa sahip yargı sistemlerinin eleştirilmemesi ve tüm ülkeler için tek  bir örneği empoze etme çabası" olarak ifade ettiği 4 hususu göz önünde  bulundurmalarını istedi.

Uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşları, Mısır'daki insan  hakları ihlalleriyle ilgili ciddi eleştirilerde bulunuyor. Mısır yerel makamları  da genellikle bu eleştirilerin doğru olmadığını ifade ediyor.

Sisi döneminde 42 kişi idam edildi

Mısır'da Başsavcı Hişam Berekat'a suikast davasında idama mahkum  edilen 9 sanığın cezaları 20 Şubat'ta infaz edilmişti. 

Mısır Yargıtayı, 2015'te Başsavcı Hişam Berekat'a düzenlenen suikasta  ilişkin davada yargılanan 9 sanık hakkında verilen idam cezalarını Kasım 2018'de  onaylamıştı. Sanıklar ise duruşma sırasında kendilerine yöneltilen suçlamaları  reddederek, ifadelerinin işkenceyle alındığını belirtmişti.

Son infazlarla Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin göreve geldiği 8  Haziran 2014'ten bu yana Mısır'da idam edilenlerin sayısı 42'ye yükselmişti.

Haklarında idam kararı verilmiş ve bütün yargı yolları tükenmiş 48  sanığın daha Mısır'da infazlarını beklediği belirtiliyor.

Yorumlar (0)