Mısır burka'yı yasaklamayı düşünüyor

Mısır şu anda Mısır hükümetinin İslam'ın aşırı yorumlarına karşı kampanyası kapsamında kadınların kamusal alanlarda bir burka giymesini önleyecek yeni bir yasa tasarısını tartışıyor.

DÜNYA 10.11.2018, 16:04
Mısır burka'yı yasaklamayı düşünüyor

Ağırlıklı olarak İslam kültürlerinde kullanılan burka, tüm yüz, boyun ve başını örten, peçe ile başını örten ve sadece göz çevresinin etrafını örten bir gözle görülebilen kadınlar için başörtüsü en kısıtlayıcı biçimidir.

Kudüs Post haberleri, Mısırlı bir milletvekili olan Ghada Ajami'nin hafta sonu, Mısır parlamentosuna önerilen yasağı göz ardı edecek kadınlara 1000 Mısır sterlini (56 $) para cezası verdiğini bildiren bir rapor verdiğini bildirdi.

Ayrıca, tekrarlanırsa para cezası iki katına çıkar.

Ajami, tasarının amacının "devletin terörle mücadelede gösterdiği çabaları desteklemek olduğunu" vurguladı.Taslak yasa tasarısının bir kopyasına göre, Mısır kamusal alanlarında "herhangi bir zamanda ve her koşulda" burka'nın yasaklanacağı belirtiliyor.Kamusal alanlar sinemalar, müzeler, hastaneler, sağlık klinikleri, eğitim tesisleri, halk kütüphaneleri ve hükümet binalarıdır.Kaynaklar, Mısırlı bir siyasi analist olan Ahmed Sharbini'nin, "Mısır, ülke içinde faaliyet gösteren radikal İslami gruplar yüzünden istikrarsızlık döneminden geçiyor" dedi.

Burqa'nın “birçok erkek ve dişi teröristin kimliklerini gizlemek veya yerlere gizlice girmek için kullandığı” gibi bir güvenlik sorunu yarattığını ekledi.

"Geçtiyse, bu yasa özgürlükleri ihlal etmeyecek veya dinlere karşı çıkmayacak. Kamu güvenliği ve ulusal güvenlik her şeyden daha önemli."

Sharbini, burka'nın özellikle Mısır toplumunda normlar ile çelişen aşırılıkçı Müslümanlar arasında kullanıldığını vurguladı, "Genel olarak radikal ideolojileri reddediyoruz ve İslam hukuku söz konusu olduğunda, kadınlar yüzlerini örtmek zorunda değiller; bazı Müslüman ülkelerde gelenek. "

Bir Filistinli İmam, Mustafa Ebu Sweh, burka'nın “Kur’an’dan bahsedilmediğini ve İslam alimlerinin, Müslüman kadınların yüzlerini örtmelerinin bir zorunluluk veya tercih olup olmadığına uzun zamandır muhatap olduklarını” söyledi.

Yorumlar (0)