Milletvekili bir gazeteciyi ve 2 kişiyi silahla vurdu!

Haiti'de yaşanan olay herkesi şoke etti. Milletvekili Jean Marie Ralph Fethiere, ekonomik sıkıntılar ve siyasi belirsizliğin devam etmesinde, kendisini protesto eden göstericilere ve soru sormak isteyen gazetecilere silahla ateş açtı. Fethiere bir gazeteciyi yüzünden vurdu ve 1 kişiyi yaraladı. Bu silahlı saldırı dünya basınında da yerini aldı.

DÜNYA 24.09.2019, 13:37 24.09.2019, 13:59
Milletvekili bir gazeteciyi ve 2 kişiyi silahla vurdu!

Haiti'de Milletvekili, kendisini protesto edenlere ve soru sormak isteyen gazetecilere silahla ateş açtı. Bir gazeteciyi yüzünden vurdu, 1 kişiyide yaraladı. 

2010 yılında yaşanan 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından bir türlü toparlanamayan Haiti’de dün herkesi şaşkına çeviren bir olay yaşandı… Siyasi belirsizliğin devam ettiği ve ekonominin dibe çöktüğü Haiti’de dün senato başbakanı belirlemek için tekrar bir araya geldi. Bir hafta içinde ikinci kez bir araya gelen vekillerden Jean Marie Ralph Fethiere dün senato binasından çıkarken korku saldı.

Kendisini protesto eden göstericileri ve soru sormak isteyen gazetecileri gören Fethiere, bir anda belindeki silahına sarıldı. Tabancasıyla bir anda ateş açmaya başlayan Fethiere ortalığı karıştırdı. Etrafa ateş açan Fethiere bir gazeteciyi yüzünden vurdu, bir diğer kişiyi de yaraladı. Associated Press ajansının fotoğrafçısı olarak çalışan Chery Dieu-Nalio kanlar içinde kalırken olay yerine gelen sağlık ekipleri adama müdahale etti. Eli silahlı vekil daha sonra yaptığı açıklamada kendini savundu.

Doktorlar gazetecinin yüzündeki kurşun parçalarını çıkardıklarını ve Dieu-Nalio’nun sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Yaşananların ardından aracına binerek uzaklaşan silahlı vekil birkaç saat sonra kamuoyunun karşısına çıkarak açıklama yaptı. Fakat Fethiere’nin açıklamaları yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Uluslararası basın kuruluşları saldırıyı kınadı.

Fethiere tabancasıyla ateş açtığını dile getirmeden, “Militanların saldırısına uğradım. Beni aracımdan çıkarmak istediler ve ben de kendimi korudum. Kendini korumak bir haktır. Silahlı insanlar beni tehdit etti ben de aynı şekilde karşılık verdim” dedi. Üzerindeki İngilizce “basın” anlamına gelen “Press” yazılı kurşun geçirmez yelek ve baret olan Dieu-Nalio’nun gazeteci olduğunu bilmediğini de söyleyerek adeta, “Bu kadarı da olmaz” dedirtti.

Fethiere’nin silahlı saldırısı uluslararası basınının da gündemine oturdu.

Yorumlar (0)