banner123

İsrail 8 yaşındaki Filistinli çocuğu tutukladı

İsrail kuvvetleri, Cuma günü öğleden sonra, güneydeki Batı banka Hebron bölgesinin kuzeyinde, Beit Ummar kasabasının girişine yakın sekiz yaşındaki Filistinli bir çocuğu tutukladı.

DÜNYA 09.11.2018, 20:42 10.11.2018, 02:02 Bilal Demir
İsrail 8 yaşındaki Filistinli çocuğu tutukladı

İsrail güçlerinin sekiz yaşındaki Omar Rabie Ebu Ayyaş'ı hedef aldıklarını ve onu Beit Ummar kasabası girişinin yakınında tutukladıklarını söyledi.

Ayyash'ın tutuklanmasının nedeni henüz bilinmiyor

Uluslararası Çocuklar İçin Savunma, 2000 yılından bu yana Filistinli çocukların sistematik olarak kötü muamelesi ve işkencesi nedeniyle kötü muamele gören İsrail askeri tutukevinde en az 8 bin Filistinli çocuğun gözaltına alındığını ve kovuşturulduğunu bildirdi.

Filistin Otoritesi (PA) Mahkumları ve Eski Mahkumlar İşleri Komisyonu Ekim ayı başlarında İsrail'in Eylül 2018 döneminde 35 Filistinli küçükleri gözaltına aldığını bildirdi.

Komite'nin Ağustos ayı raporunda , İsrail kuvvetlerinin gözaltında tutuldukları sırada bir takım Filistinli çocukların ifadeleri belgelenmiş ve çocukların gözaltında ve sonrasında sistematik darp ve işkenceye maruz kaldıkları ortaya çıkarılmıştır.

Mahkdamlar Addameer hakları grubuna göre, İsrail hapishanelerinde tutulan 270 Filistinli çocuk mahkumu var. Bunların 50'si 16 yaşın altında.

Yorumlar (0)