İrlanda polisine başörtüsü izni

Ada ülkesi, Müslümanlar ve Sih topluluklarının polis gücüne katılabilmesinin önünü açtı.

DÜNYA 04.04.2019, 21:08
İrlanda polisine başörtüsü izni

İrlanda polisi, farklı kökenlerden gelenlerin teşkilata  katılmasını sağlamak amacıyla ilk kez başörtüsüne izin verme kararı aldı. 

İrlanda polis gücünden (An Garda Siochana) yapılan yazılı açıklamada,  mevcut üniforma kurallarının Sih ve Müslüman topluluk üyelerinin teşkilata  katılması önünde büyük bir engel oluşturduğu belirtildi.

Bu yüzden üniforma kurallarının değiştirilmesine karar verildiği  kaydedilen açıklamada, Sih topluluk üyelerinin türban, Müslüman topluluk  üyelerinin de başörtüsü takmasına izin verileceği vurgulandı.

Yeni bir işe alım sürecinin de başlatıldığı ifade edilen açıklamada,  mevcut 14 bin 161 olan polis sayısının 2021 yılına kadar 15 bine kadar  çıkarılmasının hedeflendiği duyuruldu.

Teşkilat Müdürü Drew Harris de bir organizasyon olarak hizmet edilen  toplumu doğru şekilde yansıtmanın önemine dikkati çekerek, her kesimden kişilerin  kendilerine katılmasını teşvik etmek istediklerini söyledi.

Harris, türban veya başörtüsüne izin kararının azınlıkları teşkilata  katılmaya teşvik edeceğini umduklarını da belirtti.

Yorumlar (0)
19°
açık