Irak'ta ki göstericilere keskin nişancı polisler tarafından ateş açıldı! En az 65 ölü 2 bin 500 yaralı

Irak'ta halk yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu sebebiyle gösterilere başladı. Halkın sokaklarda gösteri yapmasına engel olmak isteyen Irak keskin nişancı polisleri direk halka acımasızca ateş etmeye başladılar. İlk belirlemelere göre Irak'ta 65 kişi hayatını kaybettiği ve en az 2 bin 500 kişinin yaralandığı bildirildi.

DÜNYA 05.10.2019, 00:05 05.10.2019, 01:29
Irak'ta ki göstericilere keskin nişancı polisler tarafından ateş açıldı! En az 65 ölü 2 bin 500 yaralı

Irak halkı, kendi polisi tarafından cehennemi yaşamaya başladı. Irak’ta 1 Ekim’den bu yana halk, mevcut rejime karşı ayaklanmaya başladı. Ülke genelinde sefaletlik ve yolsuzluklara karşı isyan eden Irak halkı çözümü sokaklara aradı.

“yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle başlayan gösterilere müdahale eden polisler, haklın üzerinde ateş etmeye başladı. Keskin nişancılar direk öldürmek için halka ateş etmeye başladılar. Irak'ta son dakika olarak gelen bilgiler arasında ise, 65 Iraklının hayatını kaybettiği söylendi. 

Anadolu Ajansı’na konuşan bir yetkili ise yaralı sayısının ise 2 bin 500’ü geçtiğini söyledi.

Bağdat ile ülkenin güneyindeki bazı kentler 1 Ekim’den bu yana “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu”nun protesto edildiği hükümet karşıtı gösterilere sahne oluyor. Gösteriler nedeniyle Bağdat’ın yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bugün erken saatlerde devlet televizyonundan açıklamalarda bulunan Abdülmehdi, protestocuların iş imkanları ve kapsamlı reformlar istemekte haklı olduğunu ifade etti. Irak Başbakanı, yakında “tüm Iraklı ailelerin onurlu bir biçimde yaşayabilmeleri için” yoksulluk maaşı sağlayacak bir proje sunacaklarını bildirdi. Abdülmehdi konuşmasının devamında, “Herkes hukukun üstünlüğüne saygı göstermeli ki güvenli ve istikrarlı bir biçimde yaşayabilelim” dedi.

Yorumlar (0)