Irak'taki protestolarda ölü sayısı yükseliyor!

Irak'ta protestolar 3. gününde devam ediyor. Eylemlerde 3 günde ölü sayısının 74, yaralı sayısının ise 3 bin 654 kişi olduğu belirtildi. Ayrıca göstericilerin arasına karışan kişiler tarafından özel ve kamuya ait 90 binanın yakıldığı ya da tahrip edildiğinin altı çizildi.

DÜNYA 28.10.2019, 10:25 28.10.2019, 10:42
Irak'taki protestolarda ölü sayısı yükseliyor!

Irak'ta son dakika... Devam eden eylemde ölü sayısı artıyor. Irak Parlamentosu'na bağlı İnsan Hakları Komiserliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkent Bağdat ve ülkenin orta ve güney kentlerindeki son 3 günde meydana gelen protestolar sırasında ölenlerin sayısının 74'e ulaştığı kaydedildi. 

2 BİN 654 KİŞİ YARALANDI

Açıklamada, eylemlerde 3 bin 654 protestocu ve güvenlik görevlisinin yaralandığı belirtildi.

Komiserlik, güvenlik güçlerini Bağdat, Meysan, Basra ve Zikar vilayetlerindeki protestoların dağıtılmasında göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanmakla suçladı. 

Ayrıca Basra, Zikar ve Babil vilayetlerinde 153 kişinin gözaltına alındığı 123'ünün serbest bırakıldığı ifade edildi.

90 BİNA YAKILDI

Açıklamada, göstericilerin arasına karışan kişilerce özel ve kamuya ait 90 binanın yakıldığı ya da tahrip edildiği vurgulandı.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere cuma günü tekrar başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Yorumlar (0)