Hollanda'da ev kiralamak isteyen Iraklı kadına ırkçı yanıt

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, ev kiralamak için emlak şirketine başvuran Iraklı kadına, şirketten "Eğer, batı tarzında yemek yapacaksan, evi görmeye gelebilirsin." yanıtı verildi.

DÜNYA 11.08.2017, 22:25
Hollanda'da ev kiralamak isteyen Iraklı kadına ırkçı yanıt

Amsterdam'da yaşayan Iraklı Maysaa Munaf, kiralık daire için yaptığı  başvuruya emlakşirketi tarafından elektronik posta ile gönderilen cevabı sosyal  medya hesabından paylaştı.

Buna göre Executive Home Rentals (EHR) adlı emlak şirketi, Munaf'a  "Eğer, batı tarzında yemek yapacaksan evi görmeye gelebilirsin" cevabını verdi.

Munaf, elektronik postanın bir kopyasıyla birlikte "ırkçılık bugün  halen canlı" mesajını paylaştı.

Emlak şirketi EHR Amsterdam Müdürü Michel Rootring yaptığı açıklamada,  gönderilen cevabın hoş olmadığını belirterek, "Bazı apartman dairelerinde yemek  kokuları yan komşunun evine sinebiliyor. Bu apartmanda ağır kokulu yemekler  yapılmasının uygun olmadığını belirtebilirdik ama 'batı tarzında yemek' ifadesi  talihsiz bir cevap olmuş." dedi.

Hollanda İnsan Hakları Kurumu sözcüsü Nacha Rakraki de daha önce buna  benzer bir durumla karşılaşmadıklarını dile getirerek, "Bizim konu hakkında  araştırma yapabilmemiz için önce başvuru yapılması gerekiyor. Henüz mağdur olan  Munaf tarafından bize bir başvuru olmadı." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)