Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde bilanço artıyor! Ülke genelinde bin kişi...

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde bilanço artıyor. Ülke genelinde bin kişi gösteriler nedeniyle polis karakollarına götürüldü.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde bilanço artıyor! Ülke genelinde bin kişi...

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde edinilen son bilgilere göre gösterilerde 3'ü polis 30 kişi yaralandı. Fransa'nın başkenti Paris'te sarı yeleklilerin yaptığı gösteriler sonucunda sokaklar savaş alanına döndü. Polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve sis bombası kullandı. 

Sarı yeleklilerin Fransa'da bugün düzenlediği gösterilerde 89 bin polis memuru görev yaptı. Ülke genelinde bin kişi polis karakollarına götürülürken 720  kişi gözaltına alındı. Paris'teki gösterilerde 3'ü polis 30 kişinin yaralndığı bildirildi. 

SARI YELEKLİLERİN GÖSTERİLERİ ÜLKE SINIRINI AŞTI

Fransa sınırını aşan sarı yelekliler eylemleri Belçika'ya da sıçradı. Vatandaşlar Brüksel'de de sarı yeleklerini giyerek Başbakan Charles Michel'in istifasını istedi. ''Sosyal kış geliyor'' yazılı pankartlar açan eylemciler ''Macron ve Michel istifa'' sloganları attı.

Göstericilerin polis barikatını aşmak istemesiyle tansiyon yükseldi. Eylem nedeniyle kara ve demir yolu trafiğinde aksamalar yaşandı.

Yalnızca Paris genelinde yaklaşık 1500 kişinin eyleme katıldığı tahmin ediliyor. Ekonominin kötüye gitmesi gibi sebeplerle eylemlere başlanılan Fransa'da çiftçiler polis sendikası ve liseli öğrenciler de bu eylemlere katıldı. 

HOLLANDA'YA DA SIÇRADI

Fransa ve Belçika'dan sonra sarı yeleklerini giyen vatandaşlar, sarı yeleklerini giyerek Hollanda'da da sokaklara döküldü. Hollanda’nın başkenti Amsterdam da dahil Hollanda'nın 11 ayrı noktasında toplanan Sarı Yelekli protestocuların eylem yapmaya hazırlandığı kaydedildi. 

İŞTE SARI YELEKLİLERİN YAPTIĞI PROTESTOLARDAN GÖRÜNTÜLER

YORUM EKLE