Fransa'da dünkü gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı

Fransa'da sarı yeleklilerin dün ülke genelinde düzenledikleri gösterilerde çıkan olaylarda 9 kişinin yaralandığı, 242 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

DÜNYA 16.12.2018, 20:42
Fransa'da dünkü gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı

BFMTV televizyonun haberine göre, dünkü gösteriler sırasında çıkan  olaylarda 9 kişi yaralandı, 351 kişi karakollara götürüldü ve 242 kişi gözaltına  alındı.

İçişleri Bakanlığı, dün ülke genelinde yapılan gösterilere 66 bin kişi  katıldığı açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, dün akşam düzenlediği basın  toplantısında, gösterilerde çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının  8'e yükseldiği belirtmişti. Geçen haftaki eylemlere 136 bin kişinin katılmış,  çıkan olaylarda bin 700'den fazla kişinin gözaltına alınmıştı.

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler,  hükümetin iptal çağrılarına rağmen dün ülke genelinde devam etti.

Macron'un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, gösterilerin beşinci  haftasında bir kez daha Paris'te Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı'nda  toplanmıştı.

Göstericiler ile polis arasında sık sık gerginlik yaşanmıştı. Sabah  saatlerindeki ilk müdahale sonrası Champs-Elysees Caddesi etrafındaki ara  sokaklara da yayılan gösteride polis ve protestocular arasında çatışmalar  yaşanmıştı.

BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE EDİLMİŞTİ

Polise taş atan göstericilere, güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli  suyla karşılık vermişti. Bu sırada gözünden yaralanan bir gösterici ambulansla  hastaneye kaldırılmıştı. Protestocular, atılan biber gazı kapsülünün bir  göstericinin gözüne isabet ettiğini öne sürmüştü.

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ile çevresindeki mağaza ve  restoranlar kepenkleri indirirken çok sayıda metro hattı da kapatılmıştı. Ülke  genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapılmıştı.

ÜLKE GENELİNDE GÖSTERİ

Başkent Paris'in yanı sıra ülkenin diğer kesimlerinde de  "sarı  yelekliler" sokağa çıkmıştı. Fransa'nın Saint-Etienne kentinde yapılan eylemde  göstericiler ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşanmıştı.

Arles kentinde ise yol ve caddelerde blokaj eylemi yapan göstericiler  lastik yakmıştı. Nantes'ta ise eylemciler, bir aracı ateşe vermişti.

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin  polis görev yaptı, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç korudu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Macron'un kurucu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü  hareketinden milletvekili Bruno Questel, sosyal medya hesabından yaptığı  açıklamada, sarı yeleklilerin cuma akşamı Bourgtheroulde'daki evinin önünde av  tüfekleriyle havaya 6 el ateş açtığını ve ölümle tehdit edildiğini  belirtmişti.

Yorumlar (0)