15 Nisan 2015 Çarşamba 20:17
Ermeni tasarısı kabul edildi!
Türkiye, Papa'nın 1915 olayları için "soykırım" demesini tartışırken Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin (AB) "24 Nisan'ı Ermeni Soykırımı Anma Günü" olarak ilan etmesini içeren tasarıyı oyladı.

Kabul edilen tasarıyla Türkiye'ye 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlaması ve arşivlerini açması çağrısında bulunuluyor.

Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaşayan 450 milyon kişiyi temsil eden 736 parlamenterin görev yaptığı AP'nin oyladığı tasarı, "Ermeni soykırımının 100. yılında, AB üyesi ülkeler tarafından tanınması ve üye ülkeler tarafından kabulünün tavsiyesi" ifadesini içeriyor.AP Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani,
Türkiye'nin 1915 olaylarını tarihçilere bırakma tezine de karşı çıktı.“Tarihçilere kalsa Yahudi soykırımı da olmazdı. Olağanüstü sayıda Ermeni’nin öldürüldüğü kabul görmüştür. İnkârın faydası yok, bence bugünün Türkiye’si, geçmişinde olanı kabul etmeli” dedi.AP Başkan Yardımcısı "Şimdiki değil 100 yıl önceki Türkiye'yi cezalandırıyoruz" dedi.

Türkler protesto etti

AP binasında tasarı oylanırken Lüksemburg meydanında toplanan bir grup Türk de ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Avrupa Parlamentosu'nu protesto etti.

Protestoya Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Vatan Partisi Avrupa temsilcileri, Talatpaşa Komitesi, Atatürkçü Düşünce Dernekleri (ADD) üyeleri de katıldı.

Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım grup adına şunları söyledi:
"Ey Türk milleti, bugün burada AP sözüm ona sözde soykırımı kabul ettiğini ilan edecektir, biz bu kararları tanımıyoruz, ayaklarımızın altına atıp çiğniyoruz. Avrupa'ya buradan şunu söylüyoruz; ey Avrupa, hukuku ayaklar altına almaktasın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı kararı tanı, bu konu parlamentoların işi değildir. Bu konu tarihçilerin, ilim insanlarının işidir. Lahey Adalet Divanı şunu demiştir; 'Tehcir soykırım için yeterli bir sebep değildir'. Soykırım olabilmesi için imha kastı aranıyor imha. Avrupa'ya buradan bir mesaj vermek istiyoruz; 24, 25 Nisan'da Türk bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle Frankfurt'ta, Berlin'de meydanlara çıkacaktır."
Luksemburg Meydanı'nda sessiz protestoda bulunan Türk vatandaşları basın bildirisini okuduktan sonra dağıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun oylayacağı 1915 olaylarıyla ilgili tasarı için, "Karar ne olursa olsun bir kulağımızdan girer, öbüründen çıkar" demişti.

Erdoğan, bundan önce de "soykırım" ifadesini kullanan Papa'yı uyarmış ve ortak komisyon ile arşivleri açma önerisini yinelemişti.

Avrupa Parlamentosu daha önce de, İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu'nun karar metninde AB ülkelerine, "Ermeni soykırımını tanıma" çağrısı yapmıştı.

İŞTE TASARIDAKİ 8 MADDE
1-Osmanlı İmparatorluğu’nda 1.5 milyon masum Ermeni’nin hayatını kaybettiği vurgulanarak yaşanan olayların ‘soykırım’ olduğunun altı çiziliyor. İnsanlığa karşı tüm suçlar ve soykırımlar kınanırken bunların inkârına yönelik her teşebbüs esefle karşılanıyor.
2-Türkiye, 100. yıl anmalarını fırsat olarak değerlendirerek arşivlerini açmaya, geçmişiyle yüzleşmeye ve “Ermeni soykırımını” tanımaya yönelik çabalarını sürdürmeye böylelikle Türk ve Ermeni halkları arasında gerçek uzlaşma yolunu açmaya teşvik ediliyor.
3-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun taziye içeren ve Osmanlı Ermenilerine yönelik zulümleri tanıyan açıklamaları doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.
4-Türkiye ve Ermenistan, Avrupa ulusları arasındaki başarılı uzlaşma örneklerini kullanmaya ve halklar arası işbirliğini odağa yerleştiren bir gündem izlemeye davet ediliyor. Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollerin ön koşulsuz şekilde onaylanıp uygulanması ısrarla tavsiye ediliyor.
5-Türkiye’nin kültürel mirasın korunmasına ilişkin yasal yükümlülüklerine saygı göstermesi talep ediliyor. Geçen yüzyılda yıkılan ya da harabeye dönen kültürel mirasın envanterinin çıkarılması isteniyor.
6-Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik sivil toplum inisiyatiflerine destek veriliyor.
7-Soykırımların ve insanlığa karşı suçların zamanında önlenmesinin ve etkili şekilde cezalandırılmasının uluslararası toplumun ve AB’nin ana önceliklerinden olması gerektiği belirtiliyor.
8-Soykırımlar İçin Uluslararası Avrupa Anma Günü oluşturulması öneriliyor.
Son Güncelleme: 15.04.2015 20:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.