Dünyanın en büyük uyuşturucu baronu El Chapo'nun yargılanmasına başlandı

Dünyanın en büyük uyuşturucu baronu "El Chapo" lakaplı Guzman'ın davası başladı. Meksika Devlet Başkanı Nieto ve selefi Calderon hakkında rüşvet iddiaları ortaya atıldı.

DÜNYA 14.11.2018, 14:57
Dünyanın en büyük uyuşturucu baronu El Chapo'nun yargılanmasına başlandı

Dünyanın en büyük uyuşturucu baranu El Chapo lakaplı Joaquin Guzman'ın New York'taki davası başladı. 

17 ayrı suçtan yargılanıyor

Joaquin Guzman, Manhattan adasının aşağı kısmında küçük, penceresiz bir hücrede 22 aydır yargılanmayı bekliyordu.

Guzman, "suç örgütü kurmak", "uyuşturucu dağıtmak", "kara para aklamak" gibi 17 ayrı suçlamadan yargılanıyor.

ABD'li savcılar, hakkındaki suçlamaları reddeden Guzman'ın ömür boyu hapsini ve en az 14 milyar dolar para cezasına çarptırılmasını istiyor.

Joaquin Guzman, dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü kabul edilen Sinaloa kartelinin elebaşı olarak biliniyor. Söz konusu kartelin, 1989-2014 yıllarında yaklaşık 200 ton kokaini ABD’ye soktuğu, ayrıca kiralık katiller tutarak yüzlerce cinayet, saldırı, adam kaçırma ve suikaste karıştığı iddia ediliyor.

Ocak 2016'da yakalanmıştı

ABD hükümeti tarafından "dünyanın en acımasız, tehlikeli ve korkulan insanı" olarak tarif edilen Guzman, Interpol tarafından aranıyordu.

Guzman, 2001 ve 2015 yıllarında Meksika'da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra Ocak 2016'da tekrar yakalanmıştı.

Yakalanmadan hemen önce Rolling Stone dergisi için Hollywood aktörü Sean Penn'e Meksika'da bir ormanda röportaj veren Guzman, "Dünyada herkesten çok uyuşturucu satıyorum. Kamyonlar, tekneler, uçaklar ve denizaltılardan oluşan bir filom var" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)