Charlie Hebdo dergisinden skandal karikatür

Charlie Hebdo dergisi ırkçı karikatürlerine devam ediyor... Hz Muhammed'e hakaretler içeren karikatürler yapan fransız haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo son sayısında Bodrum'da kıyıya vuran Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'ye ve sığınmacılara ilişkin tepki çeken karikatürlere yer verdi.

DÜNYA 15.09.2015, 14:35 04.01.2019, 14:33
Charlie Hebdo dergisinden skandal karikatür

 Hz. Muhammed’e yönelik hakeret içeren karikatürler yayınladıktan sonra kanlı bir baskına uğrayan Charlie Hebdo dergisi yine çok tepki çeken bir karikatüre imza attı.

Dergi bu kez de Ege'deki tekne faciasının ardından hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan Kurdi’yi espri malzemesi yapmaya kalktı. Kapaktaki Aylan çiziminin yanına “Hedefine çok yaklaştı" yazarken yanındaki afişte ise, "2 çocuk menüsü al 1 öde” yazıldı. Başka bir karikatürde de Aylan’ın suya gömülmüş cansız bedenine karşı Hz. İsa’nın suda yürümesini tasvir eden çizerler “Avrupa’nın Hristiyan olduğunun kanıtı, Hristiyanlar suda yürür, müslüman çocuklarsa batar” yazdılar. Karikatürler sosyal medyada çok büyük tepki aldı. Hepimiz Charlieyiz'ciler ise "dergi Avrupa'nın göçmen politikasıyla dalga geçiyor" diyerek ırkçı derginin savunuculuğunu üstlendi.

"2 al 1 öde"
Derginin kapak sayfasında yayınlandığı karikatürde Aylan Kürdi'nin kıyıya vurmuş cesedinin yayında bir reklam bilboard'ı yer alıyor. Bilboard'daki Mc Donald's reklamında "2 çocuk menüsü al 1 öde" ibaresi dikkat çekiyor.

Derginin aynı sayısında yer alan bir başka karikatürde ise "Hıristiyan Avrupa'nın kanıtı" başlığı altında "Hıristiyanlar suda yürür... Müslüman çocuklar batar" ibaresi yer alıyor.
 

Yorumlar (0)
26°
açık