Barış Pınarı Harekatı'nın 9. gününde Almanya'dan flaş açıklama

Son dakika... Barış Pınarı Harekatı 9. gününde devam ediyor. Harekata yönelik Almanya'dan skandal bir karar geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in harekata ilişkin açıklamasında, Türkiye'ye silah satışının durdurulduğu açıklaması yapıldı. Merkel, Türkiye'ye operasyonu bitirme çağrısında bulundu.

DÜNYA 17.10.2019, 11:14 17.10.2019, 12:43
Barış Pınarı Harekatı'nın 9. gününde Almanya'dan flaş açıklama

Barış Pınarı Harekatı 9. gününde devam ediyor... Türkiye'nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı 9. gününde tüm hızıyla devam ederken, Almanya'dan bir açıklama geldi.

Almanya Başkanı Angela Merkel, Türkiye'ye silah satışının durdurulduğunu açıkladı. Merkel ayrıca, Türkiye'ye operasyonu bitirmesi çağrısı yaptı.

TÜRKİYE'YE SİLAH SATIŞINI DURDURAN ÜLKELER

Türkiye'nin operasyonu sebebiyle Almanya dışında Fransa, Norveç, Finlandiya, Hollanda, Kanada, İtalya, İngiltere ve Çekya da silah satışını durdurmuştu. İspanya ise gerilimin daha da tırmanması durumunda Türkiye'deki Patriot hava savunma sistemlerini geri çekeceğini açıklamıştı.

ABD YAPTIRIM UYGULADI

ABD Hazine Bakanlığı, bu hafta başında Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Savunma Bakanlıklarını yaptırım listesine almıştı. Bunun yanı sıra Washington yönetimi, iki ülke arasında ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı planlayan görüşmeleri de askıya almıştı.

Yorumlar (0)