banner123

Amerika'da Evangelistler orduyu ele geçiriyor!

Amerika'da Evangelistler orduyu ele geçiriyor. Amerika merkezli Orduda Dini Özgürlük Vakfı (Military Religious Freedom Foundation) Kurucu Başkanı Mikey Wienstein, "Donald Trump'ın seçilmesi ile beraber köktenci ve fundamentalist Hristiyanların ve özelde Evangelistlerin Amerikan ordusunda oluşturmaya çalıştırdıkları dinsel bağnazlıkların yükselişe geçmesi ülkede 'ulusal güvenlik tehdidi' oluşturuyor." dedi.

DÜNYA 08.08.2018, 11:23
Amerika'da Evangelistler orduyu ele geçiriyor!

Mikey Wienstein ve Florida Kiliseler Birliği Başkanı Dini Lider  Russell L. Meyer, ABDBaşkanı Donald Trump'ın göreve gelmesiyle Amerikan  ordusundaki dini özgürlüklerin ihlali ve aşırılıkçı inanca sahip Evangelistlerin  orduyu ele geçirmeye çalışmasına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Amerikan Ordusuna bağlı Hava Kuvvetlerinde görev yapmış olan avukat  Mikey Wienstein, Hava Kuvvetleri, Deniz Birliği ve Kara Kuvvetleri  Komutanlığından pek çok mağdura danışmanlık veren Amerika merkezli Orduda Dini  Özgürlük Vakfı'na (MRFF) gelen şikayetlerin sayısının 2016 yılının Kasım ayından  bu yana iki kat arttığını belirtti.

Wienstein, "Donald Trump'ın seçilmesi ile beraber köktenci ve  aşırılıkçı fundamentalist Hristiyanların ve özelde Evangelistlerin Amerikan  ordusunda oluşturmaya çalıştırdıkları dinsel bağnazlıkların yükselişe geçmesi  ülkede 'ulusal güvenlik tehdidi' oluşturuyor." değerlendirmesinde bulundu.

ABD ordusunun uzun süredir kökten dincilerin -yani Hristiyan  hakimiyetçileri, dominyon (Christian Dominions) ve Hristiyan yeniden yapılanmacı  (Christian Reconstructionists) grupları- "Warrior Jesus" olarak tanımladıkları  Hazreti İsa'nın, İslam'a karşı olduğuna inanan fikirlerle beslendiğini söyleyen  Wienstein, "Ordunun içine sızan bu gruplar Amerika'dan başlayarak, yeryüzünde  'Tanrı'nın egemenliğini' kurduklarına inanıyorlar." dedi.

Wienstein, ordu içerisindeki aşırılıkçı Evangelist kişilerin sadece  Amerikan ordusunda değil Afganistan savaşında da Afgan askerlere yerel dillerde  (Peştun ve Dari) İncildağıtarak misyonerlik yaptığını, bunun da ABD Merkez  Kuvvetler Komutanlığı'nın yayınladığı yönetmeliğin (CENTCOM) ilgili konudaki  birinci maddesinde, "Dini propaganda veya başkasını kendi dinine çevirmenin yasak  olduğu" kuralını ihlal ederek Amerikan ordusunu profesyonel olmayan bir duruma  düşürdüğünü söyledi

Başkanlığını yaptığı MRFF Vakfı'nın, 2005 yılında ordu içindeki din  özgürlüğünü baltalayan durumların ortaya çıkmasından sonra kurulduğunu belirten  Weinstein, danışmanlık hizmeti almak için gelen 50 binden fazla ordu mensubunun  çoğunun Protestan olduğunu ve kendi dinlerinin orduda radikal ve baskıcı olarak  yorumlanmasına karşı çıkmak için vakfa şikayette bulunduklarını anlattı.

ABD ordusunda herhangi bir dine öncelik vermenin şiddetle  yasaklandığını belirten Florida Kiliseler Birliği Başkanı Dini Lider Russell L.  Meyer ise "Bu tür eylemler Anayasayı, federal yasaları ve ABD askeri adalet  kurallarını ihlal etmektedir." ifadelerini kullandı.

Amerika'da büyük demografik değişimlerin yaşandığını 2050 yılına kadar  çoğunluk nüfus gruplarının olmayacağının altını çizen Meyer, "Z kuşağı (2000'den  sonra doğanlar) nüfusun büyük bir kısmını oluşturuyor onların da zaten dini  bağımlılıkları yok bu nedenle Amerika'da Protestanlığın ve dolayısıyla  Evangelistlerin temelleri aşınıyor. Bu nedenle son dönemlerde dini yaymak için bu  gruplar ülkenin her yerinde atağa geçmiş durumdalar." diye konuştu.

Meyer, 1960'larda Felsefeci R.J. Rushdonny tarafından Amerika'da  yayılmaya başlayan "Dominyon teolojisinin" (Hristiyan Hakimiyetçileri) şimdilerde  Amerika'da tekrar yaygınlaştırılmaya çalışılan bir ideoloji olduğunu belirterek,  "Bu düşünce Evangelistlerin ifade ettiği siyaset hakkındaki birçok dini  varsayımın altını çiziyor. Ancak bu düşünceye inanan politik güçlerin günleri  sayılıdır. Çünkü kendi çocukları arasında bile dünyadan ve insanlıktan kar elde  etmeye çalışan ve bölünmüşlüğü savunan bu uygulamalara karşı giderek artan bir  rahatsızlık mevcuttur." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)