Abe'den Trump'a kayıp Japon vatandaşları talebi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin gelecek hafta Vietnam'da yapılacak 2. ABD-Kuzey Kore Zirvesi'nde Kuzey Kore'nin kaçırdığı iddia edilen Japon vatandaşları sorununun da gündeme getirilmesi için ABD Başkanı Trump'tan talepte bulunduğu bildirildi

DÜNYA 20.02.2019, 22:58 20.02.2019, 23:36
Abe'den Trump'a kayıp Japon vatandaşları talebi

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre Abe, Tump ile yaptığı  telefon görüşmesinde zirvede, nükleer silahsızlanma ve füze denemelerine son  verilmesinin yanı sıra Japonya'nın 1970'li ve 1980'li yıllarda Kuzey Koreli  istihbarat ajanlarının, Japon dili ve kültürü konusunda eğitim vermeleri için  kaçırdığı ileri sürülen Japon vatandaşlarını ülkelerine iade edilmesinin gündeme  getirilmesini talep etti.

Abe basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Trump'ın talebine olumlu  yanıt verdiğini belirterek, "İkinci ABD-Kuzey Kore zirvesi öncesinde nükleer,  füze ve insan kaçırma konularındaki politikalarımızın sağlam ve yakın eş güdümünü  sağladık." dedi.

Trump'ın kaçırılan Japon vatandaşlarıyla ilgili sorunun zirvenin  önceliklerinden biri haline getireceği konusunda kendisine söz verdiğini aktaran  Abe, "Umarım görüşmeler Doğu Asya'da barış ve istikrara zemin sağlar." ifadesini  kullandı.

Abe, Trump ile zirvenin ardından da bir telefon görüşmesi  yapacaklarını ifade etti.

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Başkan  Trump'ın Japon Başbakan ile yaptığı görüşmede, liderlerin  "Kuzey Kore'nin  nükleer silahlardan tam ve nihai olarak arınması hedefine ulaşılması konusundaki  kararlılıklarını vurguladıkları" belirtildi.

Japonya'nın 1970 ve 1980'lerde kaçırıldığını iddia ettiği  vatandaşları, Kuzey Kore ile arasında yıllardır sorun yaratıyor. Japonya,  vatandaşlarının Kuzey Kore ajanları tarafından kaçırılarak alıkonulduğuna  inanıyor. Pyongyang yönetiminin, bu kişileri, Kuzey Koreli istihbaratçılara  Japonca öğretmeleri ve bu görevlilere kendilerine Japon süsü vererek casusluk  yapma konusunda eğitmeleri için kullandığı iddia ediliyor.

Kuzey Kore, 2002'de başkent Pyongyang'da düzenlenen bir zirve  sırasında, 1970'li ve 1980'li yıllarda kaçırılan 13 Japon vatandaşının varlığını  kabul etmişti. Pyongyang yönetimi, bu kişilerden 5'inin zirvenin ardından  evlerine dönmesine izin vermiş, diğer 8 Japon vatandaşının ise öldüğünü ileri  sürmüştü. Japonya, söz konusu 8 vatandaşın öldüğüne inanmıyor ve onların da iade  edilmesini talep ediyor.

Yorumlar (0)
19°
açık