ABD, Suudi ajanlara karşı cezalar açıkladı

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'nin gazeteci Jamal Khashoggi'yi İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürmekle suçlanan Suudi adamları vize aldığını açıkladı.

DÜNYA 24.10.2018, 01:06
ABD, Suudi ajanlara karşı cezalar açıkladı

Söz konusu tedbirler Trump yönetiminin Suudi Arabistan'ı Türk hükümetinin Washington Post'a köşe yazarlığı yapan “planlı” ve “acımasız” cinayeti dediği şey için cezalandırmaya yönelik ilk somut adımı temsil ediyor.

Pompeo, aynı zamanda, gazetecinin ölümünün sorumlusu olanlara karşı başka yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağı konusunda da Hazine Bakanlığı ile birlikte çalıştığını söyledi.

Pompeo, Dışişleri Bakanlığındaki bir brifing sırasında “Bu cezalar, bu konuda ABD'den son sözü olmayacak” dedi. “Sorumlu olanları sorumlu tutmak için ek önlemler almaya devam edeceğiz.”

Dışişleri Bakanlığı, cezaların 21 Suudiyi etkileyeceğini söyledi. Çoğu zaten vizeye sahip ve belgeleri iptal ediliyor. Yetkililer, vize sahibi olmayanların artık uygun olmadığını söyledi.

Trump yönetimi, Suudi hükümetini gazetecinin öldürülmesinden dolayı eleştirerek uluslararası topluluğun gerisinde kalmıştır, ancak Riyadh'ın Khashoggi'nin 2 Ekim'de konsolosluğa girmesinden sonra olanlara dair kaymalarını açıklamaya başlamıştır.

Başkan Trump Salı günü Beyaz Saray'da gazetecilere verdiği demeçte, "Coverupların tarihinin en kötüsü, cover" oldu.

Aynı zamanda Trump ve Pompeo, Washington'un her yıl ABD'den milyarlarca dolar uçak, bomba ve diğer ekipman satın alan Riyad ile ilişkisinin önemini vurguladı.

Pompeo, “Birleşik Devletler'in bir gazeteci olan Bay Khashoggi'yi şiddet ile susturmak için bu tür acımasız eylemlere tahammül etmediğini çok açık bir şekilde ifade ediyoruz” dedi. Ancak, “Suudi Arabistan krallığıyla güçlü bir ortaklık sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Washington'daki milletvekilleri Suudi krallığının de facto lideri olan Crown Prens Muhammed bin Salman'ı Khashoggi'nin ölümünün ardından istifaya çağırdılar. Pompeo, ABD'nin yalnızca misyonu “yerine getirenleri” değil, aynı zamanda “ona bağlı olanları” sorumlu tutacağını da taahhüt etti.

Günün erken saatlerinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan'ı 18 şüpheliyi Türkiye'ye suç işlemek için Türkiye'ye iade etmesini istedi.

Erdoğan'ın Ankara'daki iktidar partisine yaptığı konuşmada, Türk başbakanı, Suudi Konsolosluğu'nun İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'ndaki bir tartışmanın faşistçe bir saldırıya dönüşmesiyle öldürüldüğüne dair Suudi muhalifleriyle çelişti.

Türk lideri Suudi liderliğini doğrudan öldürmeye dahil etmemekle suçladı, ancak şimdiye kadar 18 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan Suudi soruşturmasının, krallığın egemen çevrelerine yeteri kadar ulaşmadığını belirtti.

“Bu tür bir konuyu birkaç güvenlik ve istihbarat memuruna bağlayarak halkı tatmin etmeyecek” dedi. “Bu çeşit vahşiliği kapatmak, tüm insanlığın vicdanına zarar verecektir.”

“Suudi Arabistan cinayeti kabul ederek önemli bir adım attı. Bundan sonra, bu konudan sorumlu olanları ortaya çıkarmasını bekliyoruz. Cinayetin anında olmadığını, planlı olduğunu biliyoruz ”dedi.

Birkaç yeni ayrıntıda bulunan Erdoğan, Suudi ajanlarının bir konsolosluk kamerasındaki sabit diski çıkardığı ve bir ekibin cinayetten önce “keşif için” İstanbul çevresinde ve çevresinde ağaçlıklı alanları ziyaret ettiği bir operasyonu anlattı. Bunlar, Türk polisinin daha sonra Khashoggi'nin cesedini ararken odaklandığı alanlardı.

Erdoğan, soruşturma sırasında ortaya çıkan en patlayıcı iddiaları ele almadı - özellikle öldürüldükten sonra Khashoggi parçalandı. Ve o, bugüne kadar toplanan hiçbir sesyi, ses kayıtları da dahil olmak üzere, araştırmacıların Khashoggi'nin öldürüldüğü anları yakaladığı söylenenlere sahip olduğu söylenmedi.

Ancak başkan, üç hafta önce cinayete yol açan gün ve saatlerin en ayrıntılı zaman çizelgesini sağladı.

Öldürme Suudi Arabistan'ın davranışları konusunda uluslararası öfkeyi kışkırttı ve Muhammed'in olay örgüsüne dahil olup olmadığı hakkında acil sorular sordu.

Salı günü Muhammed, bazı Batılı yöneticilerin ve liderlerin ihtilaf yüzünden geri çekildiği Riyad'da büyük bir yatırım konferansında göründüğünde ayakta alkışladılar - ancak taç prensesi kalabalığa hitap etmedi.

Ayrı bir gelişmede Salı günü resmi Suudi Basın Ajansı, Suudi hükümdarı Kral Salman'ın ve oğlu da dahil olmak üzere Khashoggi'nin ailesinin iki üyesini temsil eden tacı prensin fotoğrafları yayınladı.

Bir fotoğraf oğlu Muhammed'in arka yüzüne bakan bir kameraman olarak Muhammed'le tokalaştığını ve elleriyle tokalaştığını gösterdi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Twitter'ın “liderlerin Jamal Khashoggi ailesine en derin başsağlığı ve sempati duyduklarını, Tanrı'nın ruhunu dinlendirebileceklerini” yazdığını yazdı.

Salı günü yaptığı konuşmada, Erdoğan doğrudan Kral Salman'a hitap ederken, 33 yaşındaki taç prensin bahsetmeden kayda değer bir şekilde bahsetmiyordu. Erdoğan, şu ana kadar tutuklanan 18 Suudi şüphelisinin İstanbul'da yargılanmasına ve Suudi soruşturmasının cinayete hiçbir bağlantısı olmayan “tarafsız ve adil bir delegasyon” tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan'ın ortaya koyduğu zaman çizelgesinde, İstanbul'a gönderilen Suudi ajanları ekibi, Khashoggi'nin ölümüne dikkatlice hazırlandı.

Başbakan, 28 Eylül Cuma günü Khashoggi konsolosluğunu ziyaret ettikten sonra, cinayeti çizen Suudi takımının ilk kez uyarıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Bir yol haritasının planlanması ve çalışması burada başlıyor," dedi. Üç gün sonra, 1 Ekim'de, Suudi ajanların ekipleri İstanbul'a gelmeye başladı ve bir ekip yakındaki ormanlık alanlarda keşif gerçekleştirdi. Erdoğan, "Suudi ekibi" istihbarat, güvenlik ve adli işçilerden oluşuyordu. "Dedi.

Khashoggi görevine 2 Ekim günü saat 14: 00'te girdi. Birkaç saat sonra ortaya çıkmadığı sırada, dışarıda beklediği nişanlısı Hatice Cengiz yetkilileri uyardı ve soruşturma başlatıldı. Kamera görüntüleri Khashoggi'nin hiç gitmediğini gösterdi.

Erdoğan, Suudilerin Khashoggi gibi giyinmiş ve konsolosluktan çıkarken kameradan çekilen bir Suudi ajanının karıştığı bir suikast da dahil olmak üzere öldürmeyi engellemeye ya da örtbas etmeye yönelik girişimlerine dikkat çekti .

“15 kişi neden cinayet günü İstanbul'da toplandı? Bu insanlardan kim emir aldı? ”Diye sordu. “Konsolosluk niçin soruşturma için hemen değil, günler sonra açıldı? Cinayet açıkken, neden tutarsız açıklamalar verildi? ”

“Vücut hala neden bulunamadı?”

Yorumlar (0)
33°
az bulutlu