ABD Başkanı Trump'ın skandal mektubunu dünya kamuoyu nasıl karşıladı? Şaka zannetmiştik!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Barış Pınarı Harekatı başlamadan saatler önce gönderdiği mektuba Türkiye ve dünya kamuoyunun tepkisi büyük oldu. Külliye'den yapılan açıklamada hem kullanılan uslübun hem de sızdırılmasının skandal olarak nitelendirilirken, Rusya Devlet Başkanı Putin cephesinden de benzer nitelikte bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu üslubun devlet başkanları tarafından kullanılmadığını vurguladı. Amerikan Basını ise mektuba "ilkokul 3.sınıf seviyesi" diye yorum yaptı.

DÜNYA 17.10.2019, 14:28
ABD Başkanı Trump'ın skandal mektubunu dünya kamuoyu nasıl karşıladı? Şaka zannetmiştik!

Bugün dünyada herkes Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektubu konuştu. Diplomatik kaynaklar uslüp konusunda mektubun eksiklerini dile getirirken İngiliz ve Amerikan Medyası "şaka zannettik gerçekmiş" diye yorum yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD Başkanı Donald Trump'ın diplomatik teamüllere uymayan mektubuna ilişkin olarak, "Amaç bugün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Cumhurbaşkanımız arasında gerçekleşecek görüşmenin tamamen sabote edilmesi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, mektupta kullanılan üslubun ve sızdırılmasının diplomatik teamüllerle kesinlikle bağdaşmadığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Mektubun sızdırılmasındaki gayeyi biliyoruz. Amaç bugün ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Cumhurbaşkanımız arasında gerçekleşecek görüşmenin tamamen sabote edilmesi. Bu mektubu sızdırarak bugünkü görüşmeyi resmen baltalamaya çalışıyorlar. Hem Türkiye’de hem de dışarıda bu amaca hizmet etmek doğrultusunda hareket edenlerin olduğunu da gördük zaten. Öte yandan, Türkiye’de bu harekata yönelik çok ciddi bir destek var. Bu desteği engellemek için çaba içerisindeler. Cumhurbaşkanımıza yönelik bir algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar."

'MEKTUPTA İKİ SORUN VAR'

Mektupta iki sorun olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, şöyle devam etti:

"Bu mektup 9 Ekim'de yazıldı. Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılması ve sahada elde edilen başarılar bu mektuba verilmiş en iyi cevaptır. Yani hem sahada hem de masada bu mektuba gerekli cevap verilmiştir. Cumhurbaşkanımız hem sözleriyle hem de eylemleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir şekilde bir terör örgütüyle müzakere etmeyeceğini net olarak ortaya koymuştur. Bu mektupta iki sorun var. Birincisi üslup, ikincisi de bir terör örgütü mensubu katilin sözüyle Cumhurbaşkanımıza mektup yazılmış olmasıdır. Bu asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Buna ilişkin diplomatik teamüller çerçevesinde hareket ettik ve etmeye devam edeceğiz" dedi.

Habere göre Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Trump'ın dünkü basın toplantısında "Kürtler melek değil, PKK, DEAŞ’dan daha kötü" ifadeleriyle ilgili, "Cumhurbaşkanımız diplomatik anlamda muhataplarını ikna etme gücüne haiz bir lider" ifadelerini kullandı.

KREMLİN'DEN DONALD TRUMP'IN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YAZDIĞI MEKTUP YORUMU

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, günlük basın toplantısında gelen bir soru üzerine ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye gönderdiği mektubu yorumladı. Trump'ın kullandığı dilin alışılmadık olduğunu belirten Peskov, söz konusu üslubun devlet başkanları tarafından kullanılmadığını vurguladı.

Ankara, bu sabah yaptığı açıklamada söz konusu skandal mektubun reddedilip çöpe atıldığını ve en iyi yanıtın Barış Pınarı Harekâtı'yla verildiğini duyurmuştu.

ABD MEDYASI: ŞAKA ZANNETMİŞTİK GERÇEKMİŞ!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı ciddiyetsiz mektup yabancı basın organlarını şaşırttı. Haberlerde, diplomatik bir dilin kullanılmadığı mektup hakkında "İlkokul 3. sınıf seviyesi","Trump'ın çaresizlik yakarışı","Delice", "Tuhaf" gibi yorumlar yapıldı. Trump'ın mektubunu canlı yayında okuyan Amerikalı sunucular şaşkınlıklarını gizleyemedi.

CNN sunucusu Jake Tapper ise haberi sunduktan sonra "Bu mektubu okuduktan sonra şaka zannetim ancak Beyaz Saray'dan doğrulandı" ifadelerini kullandı. ABD'li MSNBC kanalı sunucusu ise haber sunarken "Bu tuhaf mektubu sorgulatmak zorunda kaldık. Gerçekmiş. Çok garip bir mektup. Gecikmemiz bu yüzdendi" ifadeleriyle haberini sundu.

NBC haber Ulusal Güvenlik sorumlusu ve eski FBI danışmanı Frank Figliuzzi ise katıldığı MSNBC yayınında Trump'ın mektubunun bir "çaresizlik yakarışı" olduğunu söyledi. Figluizzi ayrıca "Trump attığı her adımda ülkenin ulusal güvenliğine zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

İngiliz The Guardian gazetesinde Trump'ın saygısı bir dil kullandığı söyleniyor ve mektup için "tuhaf" nitelendirmesi yapılıyor.

Yorumlar (0)